Kobieta Inwestuje

Oszczędzanie? Jakie oszczędzanie, czyli gdzie podziała się ta cała kasa? Krok 3.

Jeśli jeszcze nie przeczytałaś poprzednich wpisów z serii mówiącej o procesie układania swoich finansów to odsyłam Cię najpierw do nich.
Na początku każdego procesu ważna jest motywacja i ułożenie sobie własnych powodów, dlaczego chcesz coś zrobić czy jakiego efektu oczekujesz oraz jaki jest pierwsze kroki. Stąd ważne jest, żebyś przeprowadzała ten proces w odpowiedniej kolejności.
W dzisiejszym poście skupimy się na definicji oszczędzania oraz na aspekcie, co w oszczędzaniu jest istotne, żeby mogło być ono skuteczne i jak najmniej dotkliwe. Bo prawda jest taka, że większości z nas kojarzy się ono negatywnie, tylko dla biednych. Chciałabym trochę to pojęcie dla Was odczarować.

 

Co znaczy oszczędzanie?

Oszczędzanie to gromadzenie pieniędzy. Ja wolę zamiennie mówić o odkładaniu.

Jeśli oszczędzamy, to znaczy, że rezygnujemy z korzyści, które możemy osiągnąć teraz na rzecz osiągania wyższych profitów w przyszłości. To odraczanie gratyfikacji, o której wiemy, że jest dla nas ważna po to, by mogła być odpowiednio dużą nagrodą kiedyś.

Oszczędzanie pozwala zabezpieczyć swoją przyszłość finansową w sytuacji spadku dochodów.

Oszczędzanie to też:

 • Rozsądne wydawanie pieniędzy
 • Rezygnacja z części konsumpcji
 • Ochrona posiadanego bogactwa

Czy każda z nas powinna oszczędzać?

Kiedy powinniśmy poważnie zastanowić się nad rozpoczęciem oszczędzania?

Nie wydaje mi się, żeby każdy musiał oszczędzać, ale jeśli:

 • Twoje koszty przewyższają zarobki – niestety wówczas budżet reperować musisz pożyczkami, a jeśli taki stan będzie trwał zbyt długo, grozi Ci bankructwo i bieda.
 • Nie kontrolujesz wydatków – nawet jeśli zarabiasz przyzwoicie, pod koniec miesiąca albo Twoje konto świeci pustkami, albo dochodzisz do tej niebezpiecznej granicy.Wiem, że nie ma takich pieniędzy, których nie można wydać!!!
  Tak więc powinność oszczędzania nie jest zależna od tego, ile zarabiasz, ale od tego, ile wydajesz.

Oszczędzać powinnnaś również, jeśli:

 • Planujesz większy zakup – samochodu, mieszkania czy chcesz wyremontować mieszkanie. Przeważnie nie kupisz tego z jednej pensji, więc żeby je nabyć musisz daną kwotę najpierw zaoszczędzić.
 • Nie chcesz ubóstwa na starość – raczej nie licz na to, że państwo zadba o Twoją przyszłość. Nawet jeśli wypracujesz emeryturę to pokazywałam Ci na poprzednich relacjach, jak niewielki procent ze średniej aktualnej pensji dostaniesz.

https://kobietainwestuje.pl/oszczednosci-jakie-oszczednosci-proste-sposoby-na-budzet-w-trudnych-czasach/

Siła drobniaków

Dziennikarz finansowy David Bach od lat przekonuje czytelników, że rezygnując z drobnych codziennych wydatków jesteśmy w stanie odłożyć naprawdę spore sumy.

Ten amerykański autor poradników z zakresu finansów każdego dnia mijając na ulicy ludzi z kubkami kawy na wynos, zauważył, że napój ten nie kosztuje wcale mało, a mimo to ludzie regularnie kupują kawę idą np. do pracy.

Widząc codziennie te same osoby, które zawsze mają przy sobie tekturowy kubek z gorącą kawą mijanej po drodze kawiarni, Bach doszedł do wniosku, że w ten sposób trwonione są spore oszczędności tych ludzi. 

Stwierdził więc, że stosując się do prostych zasad, w ciągu kilkudziesięciu lat można zebrać nawet milion dolarów! Takie oszczędzanie na zmianie drobnych nawyków określane jest mianem Efektu Latte.

Efekt latte to koncepcja, która tłumaczy, w jaki sposób ludzie trwonią oszczędności regularnie wydając niewielkie sumy. Pokazuje ona, jak dużo naszych pieniędzy przepada z powodu kupowania jakiś drobnych przekąsek, kaw na wynos, drobnostek których właściwie wcale nie potrzebujemy. 

Rezygnacja z drobnych przyjemności i odkładanie pieniędzy na odrębne konto przypomina działaniem efekt kuli śniegowej. Po trochę, po trochę i zbiera się naprawdę duża ilość…

 Ile oszczędzisz, rezygnując z drobnych przyjemności?

Załóżmy, że kawa na wynos kosztuje 15 zł. Jeśli kupujesz ją np. 320  dni w roku to wydasz na nią 4.800 PLN (w skali miesiąca to 300 PLN).

Jeśli zrobisz taką kawę w domu i weźmiesz na drogę do pracy w kubku to koszt takiej jednej kawy to ok. 3 PLN (3 PLN x 320 dni=960 PLN), więc w kieszeni zostaje Ci ok. 3.840 PLN. 

Co może być Twoim efektem Latte? Papierosy, desery na wynos, kanapka po drodze, kawa na wynos, inne drobiazgi… czyli wszystko to, na co przeznaczamy stosunkowo małe sumy, a w gruncie rzeczy wcale tego nie potrzebujemy… To Ty musiałabyś zrobić analizę, co tak naprawdę dotyczy Ciebie.

I oczywiście nie jest tak, że rezygnacja z małego wydatku spowoduje od razu wielkie sumy i mocne odczucia oszczędności do razu. Jednak jeśli policzysz te wydatki (do czego Cię namawiam) w skali roku czy kilku lat, suma potrafi naprawdę zaskoczyć. To właśnie nazwane zostało efektem latte.

I być może brzmi to prosto do zrobienia i trywialnie, ale w całym procesie jest pewien haczyk… ale najpierw przeczytaj dowcip 🙂

 Spotkało się dwóch kolegów i pierwszy pyta:

– Ile paczek dziennie palisz?
– Trzy
– Jeśli każda kosztuje 15 zł to dziennie wydajesz na papierosy 45 zł, co rocznie daje 16 425 zł. Od jak dawna palisz?
– Od 20 lat.
– Licząc w uproszczeniu, puściłeś z dymem 328 500 zł.
– No tak, mniej więcej tyle wyjdzie.
– Gdybyś te pieniądze odkładał na konto oszczędnościowe, zamiast wydawać na papierosy, uzbierałoby się na nowe Porsche.
– Hmmm…. A Ty palisz?
– Nie.
– To gdzie jest Twoje Porsche?

Pamiętaj!!! Oszczędzanie bez celu jest bez sensu! Pomniejsza jakość życia i nie daje nic w zamian.

Jeśli więc nie odłożysz tych „niewydanych potencjalnie” pieniędzy od razu, nigdy nie odczujesz Efektu Latte!

 • Czyli: Każda zaoszczędzona złotówka musi trafić na konto oszczędnościowe w konkretnym celu; najlepiej poza zasięg Twojego wzroku
 • Jeśli ograniczysz przyjemność i nie zastąpisz jej, to jest spora szansa, że odbijesz sobie na innych zakupach.

Pamiętaj, że wydatki i nawyk oszczędzania to jedna strona, zacznij też aktywniej troszczyć się o większe dochody.

Czytaj więcej: Oszczędności? Jakie oszczędności? Proste sposoby na budżet w trudnych czasach

To teraz Twoje zadanie do zrobienia:

 • Zastanów się, jaki może być Twój efekt Latte!
 • Policz (kawy/paczki papierosów/przekąski….) Twój własny efekt Latte na rok, czyli ilość w roku razy cena i….
 • pomnóż razy 10 lat.

Na co mogłabyś przeznaczyć te pieniądze, znając swoje marzenia i cele?

Jaką sumę otrzymałaś? Podzielisz się w komentarzu?

Uważasz, że temat jest ważny czy ciekawy? Podziel się, proszę tym postem ze znajomymi i udostępnij w swoich mediach społecznościowych.

Moim zdaniem inwestowanie, finansowa odpowiedzialność czy rozwój osobisty są dla kobiet bardzo istotne i chciałabym, żeby jak najwięcej z nich sobie to uświadomiło.