Co da Ci świadome zajmowanie się swoimi finansami? Kobieta Inwestuje

Co da Ci świadome i regularne zarządzanie Twoimi finansami?

Nie lubiłam kiedyś zajmować się pieniędzmi. Wydawało mi się, że to strata czasu i że jest to niepotrzebne. Miałam wrażenie, że mniej więcej wiem, ile wydaję, a skoro nie wydajemy całych dochodów to miałam złudne poczucie, że jakakolwiek praca wykonana w stronę finansów jest zbędna. Jak bardzo się myliłam!

Niby wiedziałam, że przecież zarabiamy „wystarczająco”, cokolwiek to dla każdej z nas znaczy. A z drugiej strony miewałam regularnie poczucie niepokoju o moją przyszłość finansową, czułam czasem brak poczucia bezpieczeństwa o pieniądze.

Wydaje mi się, że dopóki nie skupimy się na naszych finansach, nie zastanowimy, co w tej kwestii jest dla nas ważne i ich nie zaplanujemy, takie emocje bywają u wielu z nas. Warto więc to zmienić i poświęcić im choćby 20 minut tygodniowo, ale regularnie i świadomie.

Poniżej wypisałam Ci, co moim zdaniem, da Ci świadome i regularne zarządzanie Twoimi finansami?

1. Będziesz mieć większe poczucie kontroli nad pieniędzmi, a szczególnie nad wydatkami.

Jeśli regularnie prowadzisz budżet i planujesz swoje wydatki (bo wiesz, jakie masz cele i marzenia) to bez problemu możesz określić, co się dzieje z Twoimi pieniędzmi każdego miesiąca.
Przestajesz mieć poczucie, że pieniądze przeciekają Ci przez palce. Wiesz, że ich bezrefleksyjnie nie tracisz, zamiast z nich korzystać w sytuacjach, jakie są dla Ciebie ważne, a nie są przypadkowe, bo kierowały Tobą emocje.

2. Będziesz skuteczniejsza w realizacji marzeń i planów.

Na większość swoich marzeń potrzebujesz pieniędzy. Na podróże, na rozwój, na dom, na wykształcenie dzieci potrzebne są pieniądze….
Jeśli wiesz, co lubisz, jakie masz plany, co jest dla Ciebie ważne to z odpowiednim finansowym planem i przy dobrym zarządzaniu swoimi finansami jesteś w stanie je szybciej i skuteczniej zrealizować.Inaczej odkłada się i planuje finanse, jeśli wiesz, po co to robisz i widzisz na końcu cudowny, motywujący cel!

3. Nabierzesz większego poczucia bezpieczeństwa i poczujesz spokój o przyszłość.

Wiele kobiet nie myśli o swojej przyszłości, zwłaszcza finansowej. Mimo że co drugie małżeństwo w dużym mieście się rozpada, spłacalność alimentów jest na poziomie 20%, a na emeryturze grozi nam ubóstwo, my zakładamy różowe okulary nieświadomości i wolimy udawać, że tak nie jest….

Odpowiednio zaplanowane finanse, choćby od małych sum, dadzą Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju, jeśli cokolwiek nie tak pójdzie w Twoim życiu. Pamiętaj, że jeśli pojawia się jakiś życiowy kryzys, to najczęściej my samodzielnie musi stać się odpowiedzialne finansowo i za siebie i za nasze dzieci!

4. Staniesz się pewniejsza siebie i sprawczości swoich działań.

Możesz też podejmować decyzje oparte o Twoje wartości i zasady.

Twoje własne, poukładane finanse mogą dodać Ci pewności siebie i sprawczości. Nabywasz poczucia, że panujesz nad swoim życiem, że masz marzenia i  plany i moc, by je realizować.
Jeśli jesteś niezależna finansowo i do tego masz odpowiednio zarządzane finanse to w każdej niewygodnej dla Ciebie sytuacji masz większą siłę, by w niej nie tkwić. Jeśli nie chcesz być w swoim związku, jeśli praca Ci nie odpowiada to masz poczucie, że sobie poradzisz i nie musisz tego ciągnąć!

5. Będziesz mieć mniej stresu i frustracji, że znów nie wiesz, gdzie podziały się Twoje pieniądze.

W gospodarowaniu pieniędzmi emocje mają szczególne znaczenie. Ich słaby stan może powodować w nas strach, brak poczucia bezpieczeństwa, bezsilność…

Jeśli wiesz, co zrobić, by Twój budżet się spinał, by na wszystko wystarczyło i żeby pieniądze szły tam, gdzie Ty tego chcesz, a nie tam gdzie idą bez kontroli to jest to prosta droga do spokoju, bezpieczeństwa i pewności, że ta dziedzina mojego życia jest zaopiekowana.

W kolejnych postach pokaże Ci, jak szybko w prostych krokach poukładać swoje finanse, więc zapraszam do regularnego zaglądania tutaj.

A Tobie co dało/może dać systematyczne i świadome zajmowanie się swoimi pieniędzmi? Czego potrzebujesz, żeby spokój zapanował wokół tematu Twoich pieniędzy?
Pierwszy krok w procesie układania finansów poznasz w poście: Jak zacząć skutecznie i świadomie poukładać własne finanse? Krok 1.