Kobieta Inwestuje - Jak wybrać konto maklerskie?

Jak wybrać konto maklerskie? Plus oferta specjalna!

Inwestowanie powinno być jak oglądanie schnącej farby lub rosnącej trawy. Jeśli chcesz emocji, weź 800 dolarów i ruszaj do Las Vegas.  (P. Samuelson)

Jednym z najczęstszych pytań, jakie dostaję jest, gdzie i jak założyć konto maklerskie? Dlatego dziś chciałabym pokazać, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego rachunku.

Właściwie do każdego już prawie konta osobistego w swoim banku możesz otworzyć dodatkowy rachunek maklerski, poprzez który możesz zakupić lub sprzedać akcje. Oczywiście istnieją w Polsce tzw. domy maklerskie czy też biura maklerskie, które chętnie za Ciebie zajmą się handlem papierami wartościowymi. Wiąże się to oczywiście z dodatkowych kosztami, bo przecież makler zarabia na swoich klientach, więc sprawdź wcześniej prowizje i wszelkie opłaty.

My zajmiemy się dziś głównie samodzielnym kontem maklerskim, które zachcesz założyć i prowadzić sama. Moim zdaniem aktualnie najważniejszym kryterium wyboru konta maklerskiego jest koszt jego obsługi i funkcjonalność.

Na swoim koncie maklerskim możesz najczęściej handlować papierami wartościowymi notowanymi na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, aczkolwiek coraz więcej kont daje Ci możliwości handlu akcjami zagranicznymi i zachęcam Cię, żeby takie własnie znaleźć, bo giełda zagraniczna daje więcej możliwości na zakup bardziej stabilny czy mniej ryzykowny. Do standardowych instrumentów giełdowych można zaliczyć:

  • akcje,
  • obligacje, to papier wartościowy potwierdzający zaciągnięcie zobowiązania przez emitenta obligacji u jej nabywcy. Emitent zobowiązuje się następnie w określonym czasie wykupić obligację i wypłacić nabywcy odsetki,
  • ETFy
  • derywaty, czyli tzw. instrumenty pochodne – są to instrumenty finansowe, których wartość jest ustalana na podstawie np. kursu akcji czy walut, ale też niestandardowe wartości, jak ilość dni słonecznych czy wielkość opadu deszczu. Najpopularniejsze derywaty to:  a).  kontrakty terminowe – to instrument trochę pomiędzy akcjami a opcjami. W skrócie można powiedzieć, że jest to umowa, na mocy której jedna strona zobowiązuje się do kupna akcji (obligacji, walut, towarów) po ustalonej cenie – w przyszłości, a druga strona zobowiązuje się do zbycia tego instrumentu po tej samej cenie,  b). opcje – prawo do nabycia lub sprzedaży określonego dobra po ustalonej z góry cenie. Za prawo, które daje opcja, nabywca opcji płaci wystawcy określoną cenę.

Jak wybrać konto maklerskie?

Faktycznie pierwszym krokiem na drodze do tego, by móc zacząć inwestować na giełdzie jest założenie konta maklerskiego.

Uważam, że przy wyborze banku dla danego konta maklerskiego powinnaś głównie zwrócić uwagę na:

  • po pierwsze i najważniejsze to prowizje od zleceń.

Ważne, by zwrócić uwagę na to, że prowizje są różne w zależności od rodzaju instrumentów inwestycyjnych. Inne są dla akcji, inne dla obligacji, a jeszcze inne dla kontraktów.

Prowizja za zakup lub sprzedaż akcji (pamiętaj, że musisz zapłacić za transakcję w KAŻDĄ stronę, co warto zawczasu obliczyć, byś wiedziała po jakiej cenie minimalnej opłaca Ci się akcje sprzedać) określa nam kwotowo lub procentowo, ile zapłacimy od wartości kupowanych akcji, a także stawki minimalnej.

Dlatego wybieraj banki z możliwie niską prowizją, ale też możliwie niską kwotą minimalną.

  • koszty związane z rachunkiem – większość kont maklerskich można już otworzyć i prowadzić za darmo, więc nie ma potrzeby zakładać konta, za które będzie pobierana jakaś regularna opłata,
  • dostęp do notowań online – oczywiście możesz korzystać z różnych portali finansowych, na których notowania są pokazywane z niewielkimi opóźnieniami.

Najwygodniej jednak, jeśli Twój bank da Ci możliwość korzystania z tzw. live trading i możesz śledzić, jak Twoje akcje zachowują się w każdym momencie dnia na bieżąco.

To konieczna funkcja dla tych, którzy chcą zajmować się tzw. day tradingiem, czyli kupnem i sprzedażą w ciągu tego samego dnia. Wtedy notowania w każdej minucie mają dla Ciebie dosłownie wartość, bo pieniężną i jeśli widzisz kurs z np. 15 minutowym opóźnieniem, możesz wiele stracić.

  • dostęp do wybranych rynków zagranicznych – uważam, że to ważny aspekt w sytuacji, kiedy nie chcesz się ograniczać tylko i wyłącznie do akcji polskich spółek.

Rynki zagraniczne dają nieograniczone możliwości dywersyfikacji Twojego portfela.

Moim zdaniem dobrze jest na początku założyć sobie tzw. wersję demo konta maklerskiego. Zrobisz to podając najczęściej jedynie swój email.

Możesz wtedy spróbować, jak wygląda i działa dana platforma, jak kupuje się akcje i możesz zbudować “na próbę” własny wirtualny portfel, który przez jakiś czas obserwujesz na podstawie rzeczywistych kursów, a także poznać i przetestować funkcje, jakie konto posiada.

Dobrze jest też sprawdzić, czy masz dostęp do rekomendacji biur maklerskich i wszelkich analitycznych analiz, czy możesz na bieżąco śledzić informacje dotyczące Twoich firm, jakie masz w koszyku.

Przydatna jest też moim zdaniem integracja rachunku maklerskiego z własnym bankowym rachunkiem, bo możesz wypłacać i wpłacać pieniądze praktycznie na bieżąco i bez dodatkowych opłat.

I ostatnia istotna sprawa to aplikacja mobilna. Dla mnie to istotne jest, bym mogła aktywnie zarządzać swoim portfelem w każdym momencie, bym miała cały czas rękę na pulsie. I bez aplikacji mobilnej, dzięki której można śledzić notowania i informacje z rynku praktycznie non stop, składać przez telefon zlecenia, trudno jest aktywnie funkcjonować na giełdzie.

Czy jest jeszcze coś, Twoim zdaniem, co powinniśmy wziąć pod uwagę zakładając konto maklerskie? Czy Ty zaczęłaś już inwestować i masz na swoim koncie już pierwsze akcje?

————————————

Oferta specjalna dla kursantów, o której mówię w filmie została wynegocjowana na potrzeby mojego kursu online, ale chętnie Ci ją poniżej opiszę, bo nie widzę powodu, byś zakładała konto drożej, jeśli możesz taniej. Po prostu porównaj ją z innymi ofertami na rynku i jeśli Ci odpowiada, kliknij na link poniżej.

Oferta specjalna Biura Maklerskiego Santander: 

- brak opłat za prowadzenie rachunku, - 0,25% za akcje krajowe, min. 5 zł,

 - 6 zł za kontrakt indeksowy, rynek krajowy, 

- 0,25% za akcje zagraniczne, min. 12 EUR/USD/GBP/CHF dla giełd europejskich; 0,02 USD od sztuki dla amerykańskich, nie mniej niż 12 USD 

- jedna oferta K/S w notowaniach z GPW za darmo,

 - brak ograniczenia w czasie warunków oferty specjalnej.

Otrzymasz ją pod linkiem: Oferta specjalna BM Santander (to nie jest link afiliacyjny)

Jeśli masz jakieś pytania, po prostu napisz na anna@kobietainwestuje.pl