Giełda i akcje - wady i zalety

Zalety i wady inwestowania w akcje

Czytając rozmaite informacje na temat giełdy i inwestowania na niej można znaleźć różne opinie na jej temat. Istnieje oczywiście wielu zwolenników, którzy widzą w niej szanse na zyski, ale jak w każdej kwestii istnieje duże grono sceptyków, którzy boją się jej jak ognia i uważają ją za samo zło.

Zacznijmy jednak od początku, czyli:

Dlaczego firmy wchodzą na giełdę i co to jest akcja?

Firma, która zostaje dopuszczona do obrotu giełdowego, emituje akcje i sprzedaje je inwestorom. Tym sposobem nie musi starać się o kredyt bankowy, nie będzie musiała płacić odsetek od kredytu i nie zadłuży się na kolejne lata.

Akcja to instrument finansowy emitowany przez spółkę, dokument będący papierem wartościowym. Pierwsza seria jest emitowana najczęściej przy założeniu firmy przez założycieli spółki, którzy dokonują wpłat na akcje w celu pokrycia kapitału spółki. Kolejne serie wiążą się natomiast z podwyższeniem kapitału potrzebnego na inwestycje. Akcja łączy prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym, które wynikają z uczestnictwa akcjonariusza w spółce akcyjnej.

Podsumowując: żeby spółka mogła pozyskać kapitał na rozwinięcie swojego przedsięwzięcia innowacyjnego, emituje na giełdzie akcje dla inwestorów. Jeśli kupimy akcje danej firmy, staniemy się takim właśnie inwestorem, a więc – używając pojęć giełdowych – akcjonariuszem. Dzięki procesowi emisji akcji otrzymuje się właśnie papier wartościowy (akcje), a następnie sprzedaje się go osobom trzecim, które nabywają w ten sposób prawo do własności danej spółki akcyjnej. Jeśli więc posiadasz na przykład dziesięć akcji spółki, która wydała w sumie sto akcji, jesteś właścicielem jednej dziesiątej części przedsiębiorstwa.

Ogólnie możemy więc powiedzieć, że na giełdzie dochodzi do handlu (np. akcjami), jak na każdym innym rynku. W skrócie proces ten wygląda tak: dokonujemy analizy spółek, ustalamy, jakie akcje chcemy nabyć i w odpowiedni sposób (przy użyciu rachunku maklerskiego) kupujemy, bo po odpowiednio wyższej cenie sprzedać i zainkasować różnicę jako nasz zysk.

Więcej na temat rynku akcji i wielu innych form inwestowania dowiesz się w kursie online „Twoje finanse krok po kroku. Od oszczędzania do inwestowania” 

Postanowiłam zebrać różne wady i zalety inwestowania w akcje. Możesz dzięki temu przeanalizować, czy jesteś typem, który polubiłby taką formę zarabiania i czy giełda jest dla Ciebie, a może wprost przeciwnie – nie wydaje Ci się to ciekawe i wolisz może nie jakieś spektakularne, ale regularne zyski z lokaty.

Zacznijmy więc od ZALET.

  • Zyski przez rosnące akcje – dzięki akcjom i innym papierom wartościowym, których kursy będą rosły możemy liczyć na duże zyski.
  • Długoterminowo akcje mogą przynieść nam zdecydowanie więcej zysków, niż wszelkiego typu lokaty czy obligacje. Na przykład w DAX, na którym ja inwestuję, w ciągu ostatnich piętnastu lat można zauważyć zyskowność na poziomie 8-9 %, i to pomimo tego, że w tym czasie wystąpiły poważne kryzysy na rynku, jak pękniecie tzw. bańki internetowej czy kryzys na rynku nieruchomości oraz finansów.
  • Wyplata dywidend – wiele spółek akcyjnych płaci rocznie tzw. dywidendy swoim akcjonariuszom. Dywidendy są więc dodatkowym źródłem dochodów obok możliwych wzrostów cen akcji przez ich kursy. Dywidendy wypłacane są niezależnie od tego, jak zachowywał się kurs danych akcji w mijającym roku i czy miały one tendencje spadkowe. Co to jest dywidenda pisałam TUTAJ.
  • Handel akcjami jest elastyczny. Większość akcji można w zasadzie w każdej chwili podczas godzin pracy giełdy sprzedać czy kupić, dzięki czemu możemy sami decydować, czy chcemy inwestować długo- czy krótkoterminowo, w zależności od typu akcji.
  • Atmosfera giełdy, emocje 🙂 Większości akcjonariuszy (inwestorów) ma przyjemność z obserwowania, jak rozwijają się kupione przez nich akcje (oczywiście poza sytuacją, kiedy okazuje się, że kurs naszych akcji nagle leci w dół – wtedy raczej przyjemne napięcie szybko zamienia się w nerwowość i złość)
  • Ogromny wybór dzięki różnorodności akcji – na całym świecie istnieją do kupienia tysiące akcji w wieeeelu branżach (wybór ten powoduje, że możemy się bardziej wpasować w znajomą nam branżę, dopasować ilość do naszych możliwości finansowych lub bardziej zróżnicować nasz portfel akcji, co pomoże zmniejszyć nam ryzyko straty na nich)

A jakie mogą być WADY inwestowania w akcje?

  • Oczywiście najważniejszą wadą akcji mogą być straty i to znaczne, gdy okaże się, że kurs nabytych przez nas akcji będzie spadał, co może wystąpić przy nagłej złej informacji dotyczącej firmy. W najgorszym przypadku, jeśli włożyłeś całe swoje oszczędności w niezbyt intratne akcje, możesz stracić wszystko. Wiedząc to możemy na różne sposoby minimalizować ryzyko (np. poprzez różnicowane naszego portfela akcji, ale o tym dowiemy się już w kolejnym poście).
  • Nie mamy gwarancji stałych, regularnych zysków. Z powodu ruchomych najczęściej kursów akcji nie możemy liczyć na regularne zyski, jak w sytuacji, kiedy nasze pieniądze ulokujemy na przykład w lokacie. Kurs akcji może też nagle zacząć spadać 🙁
  • Od zysków giełdowych naliczanych jest rocznie podatek 19% (Pamiętaj! PIT 8C)
  • Inne wady/ryzyka pośrednie! Kupujesz akcje biorąc na to wcześniej kredyt i kursy nie idą po Twojej myśli albo słuchasz nie siebie i swoje intuicji/wiedzy/doświadczenia a analityków, którzy niekoniecznie muszą w danej sytuacji myśleć o Twoich zyskach.
  • Giełda postrzegana jako hazard, nałóg. Tego punku chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, bo pewnie każda z Was słyszała o tym, że ktoś stracił całe swoje pieniądze, wpadł w długi i nie może wyjść z nałogu. Jeśli masz podatność do nałogów i nie umiesz trzymać emocji na wodzy – daleko od giełdy! O emocjach na giełdzie pisałam TUTAJ.

Czy zalety przewyższają wady inwestowania na giełdzie? Moim zdaniem tak. Według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w Polsce mamy już otwartych prawie 1,4 mln rachunków inwestycyjnych. Polacy coraz bardziej interesują się tą formą inwestowania.

Oczywiście należy pamiętać o paru podstawowych zasadach, jeśli myślimy o kupowaniu akcji. Głównie o tym, żeby nie inwestować w akcje wszystkich swoich oszczędności, a zwłaszcza wszystkiego w jedną jedyną spółkę. Jest kilka podstawowych reguł, dzięki którym możemy dosyć sprawnie ograniczyć ryzyko podejmowanie na giełdzie – zajrzyj, proszę, do tego posta.

Żeby osiągnąć sukces na giełdzie potrzebujemy też podstawowej wiedzy o giełdzie. Im aktywniej chcemy na niej funkcjonować, tym więcej i więcej powinniśmy o niej wiedzieć. I o firmach, których akcje mamy w swoim portfelu.

Uważasz, że temat jest ważny? Podziel się, proszę tym postem ze znajomymi. Moim zdaniem inwestowanie i finansowa odpowiedzialność jest dla kobiet bardzo istotna i chciałabym, żeby jak najwięcej z nich sobie to uświadomiło.

Będzie mi miło, jeśli polubisz też moją stronę na Facebook-u.