Kobieta Inwestuje

Inwestowanie aktywne czy pasywne – które lepsze dla kobiet?

Inwestowanie na giełdzie to fascynujący świat, który oferuje wiele możliwości osiągnięcia zysków. Jednak najczęściej od kobiet słyszę, że po pierwsze to nie mają czasu się zajmować inwestowaniem – i to jest zrozumiałe, bo mamy dom, dzieci, pracę itp., a po drugie nie mają odpowiednio dużo pieniędzy – akurat do zabezpieczania swojej przyszłości finansowej wiele nie potrzeba.

W tym poście chce Ci pokazać, że na giełdzie można inwestować w dwojaki sposób: aktywnie i pasywnie i właśnie to drugie rozwiązanie dla kobiet takich, jak Ty i ja jest na początek dużo bardziej pasujące.

 

Jak maklerzy w czerwonych szelkach…

Najczęściej myśląc o inwestowaniu widzimy obraz maklerów uwijających się z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, wpatrujących się w trzy ekrany monitorów z wieloma wykresami na nich. To wyobrażenie to zdecydowanie obraz pokazujący nam sposób inwestowania aktywnego.

Inwestowanie aktywne to strategia, w której inwestorzy starają się aktywnie zarządzać swoim portfelem, podejmując częste decyzje handlowe w celu maksymalizacji zysków.

Poniżej pokażę Ci kilka kluczowych cech inwestowania aktywnego:

Częste transakcje: Inwestorzy aktywni często dokonują transakcji na rynku, starając się wykorzystać krótkoterminowe okazje. Mogą to być akcje, opcje, kontrakty terminowe i inne instrumenty finansowe.

Badania i analizy: Inwestorzy aktywni poświęcają wiele czasu na badania i analizy rynku. Śledzą wiadomości, analizują wykresy, korzystają z analizy fundamentalnej i technicznej, aby podejmować decyzje inwestycyjne.

Wysoki poziom zaangażowania: Inwestowanie aktywne wymaga zaangażowania czasu i wysiłku. Inwestorzy często muszą monitorować swoje inwestycje codziennie lub nawet kilka razy dziennie.

Ryzyko i nagroda: Ta strategia może prowadzić do wysokich zysków, ale również niesie ze sobą wyższe ryzyko straty kapitału. Nieudane decyzje handlowe mogą prowadzić do znacznych strat.

Wysokie koszty transakcyjne: częste kupno i sprzedaż aktywów wiąże się z kosztami związanymi z prowizjami i spreadami i najczęściej są na poziomie 1,5%.

Wymaga dużego nakładu czasu: inwestorzy aktywni muszą stale monitorować rynek i reagować na bieżące wydarzenia.

Wyższy poziom ryzyka: decyzje inwestycyjne są podejmowane na podstawie prognoz i analiz, co niesie ze sobą ryzyko straty kapitału.

 

inwestowanie aktywne i pasywne

 

Większość tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, jakie znacie prawdopodobnie z ofert banków czy innych instytucji finansowych, gdzie grupa maklerów aktywnie zarządza powierzonymi im pieniędzmi to właśnie fundusze zarządzanie.

Fakt jest jednak taki, że aktywne inwestowanie rzadko kiedy pozwala osiągnąć założony cel i osiągnąć założone wysokie zyski.

Okazuje się bowiem, że w Europie aż 98 funduszy na 100, a w USA 89 funduszy na 100 przegrywa z rynkiem.

 

Pasywnie, czyli tanio, leniwie i skutecznie…

Inwestowanie pasywne polega na długoterminowym trzymaniu portfela inwestycyjnego, który śledzi indeks giełdowy lub inny instrument bazowy. To taka trochę strategia dla leniwych inwestorów, którzy nie chcą „bić” się z rynkiem, ale wziąć tyle zysku, ile rynek po prostu nam daje.

Najpopularniejszą formą inwestowania pasywnego są fundusze indeksowe, które starają się replikować wyniki danego indeksu.

Oto kilka cech inwestowania pasywnego:

Kup i trzymaj: strategia ta zakłada trzymanie inwestycji przez wiele lat, co może pomóc uniknąć częstego handlowania i emocjonalnych reakcji na zmienność rynku.
Inwestorzy pasywni zazwyczaj wybierają różnego rodzaju indeksowe fundusze inwestycyjne, takie jak ETF-y (Exchange-Traded Funds)

Minimalna aktywność i mniejsze nakłady czasu: Inwestorzy pasywni nie podejmują częstych decyzji handlowych, nie nie muszą stale monitorować rynku ani podejmować ciągłych decyzji inwestycyjnych Zamiast tego trzymają swoje inwestycje przez długi czas.

Niskie koszty: Inwestowanie pasywne jest zazwyczaj tańsze niż inwestowanie aktywne, ponieważ nie wymaga częstego kupowania i sprzedawania aktywów.

Rozproszenie ryzyka (dywersyfikacja): Inwestycje pasywne często opierają się na zasadzie rozproszenia ryzyka, co może pomóc zminimalizować wpływ pojedynczych nieudanych inwestycji.

Prostota inwestycji: Produkt, jak np. ETF jest dosyć prosty do zrozumienia w swojej konstrukcji, inwestorzy nie potrzebują do zaplanowania zdywersyfikowanego portfela dużo instrumentów (wystarczy 1-3 szerokie ETF-y)

Niska bariera wejścia: ETF kupuje się na jednostki i można zacząć inwestowanie już od niskich kwot, np od 100 złotych.

Dostępność i łatwość inwestycji: Pasywne indeksowe fundusze inwestycyjne są zazwyczaj łatwo dostępne dla inwestorów, płynne i wymagają niewielkiej wiedzy czy doświadczenia w inwestowaniu.

Warto zaznaczyć, że obie strategie mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, celów inwestycyjnych i poziomu zaangażowania.

 

Inwestowanie powinno być raczej jak oglądanie schnącej farby lub rosnącej trawy. Jeśli chcesz emocji, weź 800 dolarów i ruszaj do Las Vegas.Paul Samuelson

 

Nie ma jednej „najlepszej” strategii, która byłaby odpowiednia dla wszystkich inwestorów i warto być elastyczną i gotową na ewentualne zmiany w miarę rozwoju sytuacji na rynku.

Wielu inwestorów decyduje się również na połączenie obu strategii, tworząc zrównoważony portfel inwestycyjny. Ale w sytuacji większości kobiet, które są zapracowane, mają rodzinę, mało czasu i niezbyt wielki kapitał, strategia pasywna sprawdza się bardzo dobrze.

Często wydaje nam się, że w sytuacji naszych codziennych obowiązków i niższych niż męskie zarobków, musimy rezygnować z inwestowania. A to nieprawda.

Inwestowanie jest też dla nas, a de facto budowanie naszej bezpiecznej finansowej przyszłości powinno być naszych obowiązkiem. Inwestowanie pasywne daje taką możliwość i otwiera drogę do wielu możliwości stabilnego budowanie swojego finansowego bezpieczeństwa.

A w kolejnych postach dowiesz się, jak można pasywne inwestować, jakie masz możliwości i jak zacząć. Zapraszam Cię.