Kobieta Inwestuje

Jak mieć wyższą emeryturę?

Temat emerytur przewija się u mnie kilkukrotnie i pewnie nie odpuszczę go tak łatwo. Każda z nas już pewnie wie, że jej wysokość dla naszego pokolenia o prawdopodobnie ok. 25-30% naszej aktualnej pensji. Wyobrażacie sobie żyć za takie pieniądze? Godnie? A jednak tak niewiele osób w naszym kraju troszczy się o to, co będzie się działo na emeryturze.

„Nie mogę teraz o tym myśleć, bo oszaleję. Pomyślę o tym jutro…”

To słynne zdanie Scarlett O’Hara z „Przeminęło z wiatrem” powtarzamy bardzo często, kiedy mamy do zanalizowania różne finansowe sprawy, a już bardzo często w kontekście emerytury. To niewygodne tematy, więc wolimy udawać, że się nam z nimi nie spieszy i że dotyczą tak odległych czasów, że aż nierealnych, że mogą się wydarzyć. A tymczasem wiecie, że najczęściej wypłacana emerytura w 2019 roku wynosiła 900 złotych netto? My mamy najczęściej świadomość tego, że sami musimy o nią zadbać, ale pomimo tego większość z nas bagatelizuje ten fakt i robi niewiele albo nic. Dlaczego?

Bo najpierw chcemy pospłacać kredyty, głównie hipoteczny, bo wydaje nam się, że na emeryturze nasze koszty będą niższe, więc nie ma potrzeby się starać już teraz, bo myślimy, że system na pewno się zmieni i przecież dostaniemy więcej niż się mówi itd. itd. Do tego miliony wymówek, że nas nie stać na odkładanie, że nie mamy czasu się teraz tym zajmować, że to nieważne…. Nie bądź jak Scarlett! Pomyśl o swojej emeryturze już dziś, bo to ważne!

Jak możemy odkładać na emeryturę?

Zdecydowanie polecam zainteresowanie się kontami IKE i IKZE, o których między innymi rozmawiam w nagraniu poniżej. Jeśli jesteś pracownikiem etatowym i Twoja firma wprowadziła Pracownicze Programy Emerytalne (PPK) to masz możliwość skorzystać z kolejnej ciekawej i dosyć taniej dla Ciebie alternatywy. Jeśli nie masz ochoty na żadne programy instytucjonalne to odkładać co miesiąc, regularnie przynajmniej w ramach konta oszczędnościowego. Zakładać możesz też lokaty, kupować obligacje skarbowe, bądź regularnie inwestować np. w ETF-y. Wybierz cokolwiek, ale nie odkładaj tej decyzji na bliżej nieokreśloną przyszłość!

Dlatego przypominam, że już dziś każda z nas może zadbać o jakoś swojej emerytury i że każda z nas POWINNA to zrobić. A jak? Poniżej znajdziesz rozmowę z Joanną Postupalską-Bożek, która jest finansistką i prowadzi bloga Oszczędzanie na przyszłość, na który Was przy tej okazji bardzo serdecznie zapraszam.