Kobieta Inwestuje

Sposoby na oszczędzanie. Rada #1

Jeśli poważnie myślisz o swojej finansowej wolności i inwestowaniu, bardzo ważne będzie nauczenie się kilku sposobów na codzienną oszczędność. Z tym postem chciałabym zacząć serię tekstów na ten temat podając Ci różne techniki zapanowania nad wydatkami, które są niekontrolowane lub niepotrzebne.

Spontaniczne zakupy są zazwyczaj drogie i po krótkiej chwili zastanowienia często irytujące dla nas samych. Całe sztaby ekspertów od marketingu pracują nad tym, żeby skłonić nas do impulsywnych zakupów bez namysłu, w czasie których powinniśmy wydać jak najwięcej pieniędzy.

Zdarza się to nie tylko w czasie różnego rodzaju promocji w marketach, ale też podczas zakupów internetowych czy w każdym innych sklepie.

W tym celu mogą pomóc dwie reguły: tak zwana REGUŁA 30 dni oraz REGUŁA 10 minut!

Zasada 30 dni dla dużych (kosztownych) zakupów:

Jeśli uważasz, że koniecznie czegoś potrzebujesz (jakiś nowy sprzęt, nowy mebel czy jakiś nowiutki elektroniczny gadżet) zapisz go na 30-dniowa listę. Do tego przypisz datę, kiedy po raz pierwszy chciałeś tę rzecz posiadać. Następnie musisz się uzbroić w cierpliwość oraz wykazać dużą silą woli i odczekać 30 dni. Jeśli po tym czasie okaże się, że nadal tę rzecz potrzebujesz czy chcesz mieć – kup i ciesz się nią 🙂

Często jednak okazuje się, że to wcale nie było aż tak ważne dla Ciebie i wcale nie musisz tego posiadać. W ten sposób wydajesz swoje pieniądze wyłącznie na to, co naprawdę ważne i będziesz ze swoich zakupów bardziej zadowolony.

Reguła ta świetnie sprawdza się również w związkach, w których planujemy wspólne duże zakupy z budżetu domowego.

Zasada 10 minut dla mniejszych zakupów

Ta zasada działa w bardzo podobny sposób do opisanej wyżej . Funkcjonuje szczególnie dobrze w przypadku ubrań czy niewielkich rzeczy do domu.

Właśnie znalazłaś coś ciekawego w sklepie, co chciałabyś kupić. Możesz wziąć tę rzecz, ale nie idź z nią od razu do kasy. Pospaceruj po sklepie, rozglądając się jeszcze po innych artykułach.

Twoja podświadomość zacznie powoli pracować nad „urokiem“ nowej rzeczy, którą właśnie masz w reku. Po chwili często okazuje się , że tak właściwie nie jest to to, czego tak naprawdę potrzebujesz, albo nie jest to dokładnie to, czego de facto szukałaś.

Z odrobiną dyscypliny zasady te pomogą Ci wydawać mniej pieniędzy na bezsensowne, spontaniczne zakupy i pomogą podejmować lepsze decyzje w ich planowaniu.

👉 Chcę poznać Sposób na oszczędzanie #2