NewConnect jest rynkiem zorganizowanym, ale prowadzonym przez GPW poza rynkiem regulowanym – w formule tzw. alternatywnego systemu obrotu.
Emitent, czyli spółka wchodząca na ten rynek zobowiązana jest podpisać umowę o współpracę na okres 3 lat z tzw. Autoryzowanym Doradcą. Doradcy odgrywają kluczową rolę – to oni pozyskują finansowanie dla spółek, tworzą dokumenty informacyjne, na podstawie których akcje są dopuszczane do obrotu. To oni mają obowiązek odpowiednio przeszkolić spółki, żeby dobrze wypełniały obowiązki informacyjne po wejściu na NewConnect. Są oni też takim pierwszym sitem selekcji: odsyłają oni z kwitkiem firmy, które nie nadają się nawet na alternatywny rynek akcji. Doradcy za swoje usługi pobierają od spółek comiesięczne wynagrodzenie, które jest na poziomie od półtora do kilku tysięcy złotych. Konieczność podpisania umowy na trzy lata (w uzasadnionych wypadkach GPW może po roku zwolnić spółkę z obowiązku współpracy z autoryzowanym doradcą) oznacza spory wzrost kosztów dla emitentów.
Dodatkowo wymaga się ustanowienie Animatora Rynku, który wspomagać będzie obrót akcjami. Może być to dom maklerski albo biuro maklerskie.
Jakie firmy są notowane na NewConnect?
- posiadające dużą dynamikę wzrostu,
- takie, które mają określoną wizję rozwoju,
- potrzebują kapitału od kilkuset tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych
- należące głównie do dziedzin innowacyjnych, pracujące głownie na aktywach niematerialnych ( IT, media elektroniczne, biotechnologie, energia alternatywna, nowoczesne usługi itp).
Według jakich kryteriów dzielone są spółki na NewConnect?
Akcje spółek na NewConnect mogą zostać zakwalifikowane do jednego z następujących segmentów, w zależności od sytuacji danej firmy na rynku:
- NewConnect Lead – to spółki, które charakteryzują się najwyższą płynnością, wysokim potencjałem rozwoju i przejścia na Główny Rynek GPW – oznaczone są jako NC Lead.
- NewConnect High Liquidity Risk – spółki o podwyższonym ryzyku płynności – oznaczone jako NC HLR.
- NewConnect Super High Liquidity Risk – spółki o bardzo wysokim ryzyku płynności – oznaczone jako NC SHLR.
Akcje z segmentu NewConnect Lead i NewConnect High Liquidity Risk notowane są w systemie notowań ciągłych. Natomiast akcje zakwalifikowane do segmentu Super High Liquidity Risk są notowane w systemie notowań jednolitych (z wyłączeniem akcji zakwalifikowanych do tego segmentu ze względu na ogłoszenie upadłości emitenta z możliwością zawarcia układu).
Na NewConnect są wyliczane następujące indeksy:
- NCIndex – obejmuje wszystkie notowane na rynku NewConnect spółki . To indeks dochodowy, a przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend oraz praw poboru.
- NCIndex30 – jak sama nazwa wskazuje obejmuje 30 najbardziej płynnych spółek notowanych na NewConnect. To indeks dochodowy, a przy jego obliczaniu uwzględnia się ceny zawartych w nim akcji oraz dochody z dywidend i praw poboru.
- NewConnect Growth Indicator – mierzy on historyczny wzrost wartości spółek notowanych na rynku NewConnect w długim okresie. Jest wskaźnikiem opartym na danych fundamentalnych spółek.
Jakie obowiązki informacyjne mają emitenci?
Spółki, których papiery wartościowe są wprowadzone do Alternatywnego Systemu Obrotu na rynku NewConnect zobowiązani są do przekazywania do publicznej wiadomości informacji dotyczących swej sytuacji i notowanych papierów wartościowych. Muszą oni publikować:
- raporty bieżące – zawierają one informacje o ważnych sytuacjach, które mogą mieć wpływ na cenę rynkową akcji;
- raporty okresowe:
- kwartalne – w skład których wchodzi m. in. skrócone sprawozdanie finansowe,
- roczne – zawiera roczne sprawozdanie finansowe zgodnie z obowiązującymi standardami rachunkowości, zbadane przez biegłego rewidenta.
Raporty te przekazywane za pośrednictwem Elektronicznej Bazy Informacji (EBI) administrowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych.
Podsumowując rynek NewConnect można powiedzieć, że jest to:
- nowoczesny rynek, który finansuje dynamiczne przedsiębiorstwa,
- wymogi formalne niższe niż na rynku regulowanym (wymogi określające dopuszczenie do rynku czy te, powstające z obowiązków informacyjnych),
- niskie koszty debiutu czy notowań,
- doskonała ekspozycja firmy na inwestorów,
- promocja oraz rozpoznawalność firmy.
Co rynek NewConnect oznacza dla inwestorów?
Przede wszystkim należy podkreślić, że istnieje dużo bardziej zwiększone ryzyko inwestowania w akcje z tego rynku. Dlaczego? Główne czynniki tego ryzyka to między innymi:
- firma istnieje stosunkowo krótko na rynku i nie ma ustabilizowanej pozycji, co może zwiększać ryzyko potencjalnego bankructwa,
- płynność akcji jest ograniczona, a to może teoretycznie utrudniać „wyjście” z takiej inwestycji,
- dużo mniejsze jest rozdrobnienie akcjonariatu, czyli akcje skupione wśród mniejszej ilości inwestorów.
Muszę jednak dodać, że w porównaniu do GPW, na NewConnect istnieje zdecydowanie większa możliwość uzyskania sporych zysków (ale też pamiętamy o większym ryzyku inwestycyjnym).
Słyszeliście już o rynku NewConnect, a może próbowaliście już na nim inwestować w jakieś spółki? Z jakim skutkiem? Ciekawa jestem bardzo Waszych opinii i z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze 🙂
Kilka słów ode mnie.
Wymogi infomracyjne i koszty bytności na NC znacznie ostatnio wzrosły dzięki dyrektywie MAR. Ponoć mają też wzrosnąć kary dla wałkarzy. Co z tego wyniknie zobaczymy za pół roku.
Sama giełda miesza też przy indeksach, kompletnie nie wiem PO CO, ale cóż wiedzą lepiej.
Co do samej giełdy NC to sprawa wygląda tak że trzeba dość dokładnie wiedzieć czego się szuka i grać pod daną specjalizację np. fundamenty, infa, scalping. Spready i zaniki płynności potrafią być tam zabójcze i trzeba wiedzieć co chce się zrobić zanim się wejdzie w pozycję. Dodatkowo nie brakuje tam naganiaczy i kłamców 🙂
Jakie są tam plusy? Łatwo znaleźć spółki o małej kapitalizacji ale dużych wzrostach zysków i na nich nieźle zarobić. To chyba tyle w skrócie bo o samym rynku to można kilka podcastów zrobić.
Bardzo dziękuję za komentarz Krzysztofie! 🙂
Dziewczyny, to było słowo znawcy i jakby co to odsyłam na https://marketrevolution.ghost.io/ po więcej 🙂