Efektywne inwestowanie na giełdzie, czyli takie, które kończy się zyskiem, wymaga od inwestora odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i opanowania własnych emocji. Jeśli rynek rośnie, zdarza mi się wybierając spółki kierować po prostu intuicją. Jednak w sytuacji dużych zmienności, ale też by okiełznać naszą psychikę, bardzo ważnym elementem jest strategia i jej odpowiedni wybór. Temat rzeka, ale postaram się go chociaż po krótce naświetlić, żeby pokazać, na czym w ogóle polega, jakie strategie są możliwe i od czego zależy ich wybór.
Każdy inwestor, nie tylko giełdowy, zanim zacznie inwestować swoje pieniądze, powinien zastanowić się, po chce inwestować i ułożyć swój własny plan inwestowania. Wybór odpowiedniej strategii zależy od wielu czynników, ale podstawowe to:
- horyzont inwestycyjny, czyli czas, na jaki inwestor chce ulokować swój kapitał,
- akceptowalny poziom ryzyka inwestora,
- wiedza na temat rynków, o tym, w co można inwestować itp.,
- dyspozycyjność inwestora, ile ma czasu, by inwestować i analizować (np. 1 godzina na dobę czy 4 godziny w tygodniu),
- poziom kapitału – inaczej można inwestować mając do dyspozycji 1.000 PLN czy 100.000 PLN,
- oczekiwany poziom zwrotu i inne.
Styl inwestowania i jej wpływ na wybór strategii
Moim zdaniem styl inwestowania i pojęcie strategii są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ to, w jaki sposób inwestor inwestuje, ma duży wpływ na wybór jego strategii. Główne strategie uwzględniające style inwestowania oparte są o poziom akceptowanego ryzyka, horyzont czasowy i metody wyboru spółek.
Strategie można sklasyfikować według kilku kryteriów:
1. Najpopularniejsza to przyjmująca czasowy horyzont inwestycyjny:
- na strategie krótko-,
- średnio-
- długoterminowe.
2. Biorąc pod uwagę stopień akceptacji ryzyka przez inwestora:
- strategia bezpieczna (konserwatywny styl inwestowania) – inwestor oczekuje niskich stóp zwrotu (zazwyczaj powyżej inflacji) i nie akceptuje wysokiego ryzyka, a jego portfel składa się w całości z bezpiecznych instrumentów (np. obligacje Skarbu Państwa),
- mieszany (zrównoważony styl inwestowania) – inwestor oczekuje średnich stóp zwrotu i akceptuje średni poziom ryzyka, a jego portfel składa się z bezpiecznych, ale też ryzykownych instrumentów,
- agresywny styl inwestowania – inwestor oczekuje wysokich stóp zwrotu oraz akceptuje wysokie ryzyko; portfel składa się instrumentów ryzykownych, często posiadających cechy spekulacyjnych.
3. Zależnie od sposobu analizowania spółek dla transakcji możemy strategie podzielić na strategie oparte na:
- analizie technicznej,
- fundamentalne,
- portfelowej.
Najpopularniejsze strategie inwestycyjne
Biorąc pod uwagę wyżej określone kryteria wyboru strategii i dopasowując je do indywidualnych cech i warunków inwestora możemy wybrać swoją własną strategię. Poniżej pokażę Wam kilka wybranych, najbardziej popularnych.
- KUP I TRZYMAJ
Inwestor kupuje określony instrument finansowy (na podstawie przyjętych dla siebie kryteriów czy analiz). Mogą to być akcje czy opcje i takie firmy, które według niego mają szansę na wzrost w średnim czy długim horyzoncie i przez czas trwania inwestycji nie zmienia się już skład jego portfela.
- STRATEGIA WYCZUCIA RYNKU
To zdecydowanie moja własna strategia 🙂 Inwestor stara się przewidzieć tendencje rynkowe (czy rynek pójdzie w górę czy w dół) i dokonuje zakupu takich walorów, które jego zdaniem przyniosą zysk. Nie jest to jednak rodzaj strategi Kup i Trzymaj, gdyż struktura i skład portfela często się zmieniają.
- STRATEGIA BIEŻĄCEGO DOCHODU
Strategia odpowiednia dla inwestorów, którzy nie mają czasu na aktywne inwestowanie lub wolą instrumenty bezpieczne. Inwestor lokuje swój kapitał w instrumenty generujące stały i pewny dochód. Najpopularniejszy taki instrument to przynoszące mu odsetki obligacje. Inwestor stara się też tak budować swój portfel, by generować dochód możliwie równomiernie rozłożony w czasie.
- STRATEGIA UŚREDNIANIA CEN
Inwestor kupuje określony instrument finansowy (np. akcje) w określonych odstępach czasu. Jako, że założona jest zmienność kursu w czasie określonym na trwanie inwestycji, nie dokonuje się całego zakupu po najniższej możliwie cenie. Cena ostateczna zakupu jest średnią ważoną wszystkich dokonanych transakcji.
- SPEKULACJA
To transakcje dokonywane bardzo szybko. Kupuje się już z założeniem, że ich sprzedaż z zyskiem odbędzie się w najkrótszym możliwym czasie. W tej strategii duże znaczenie ma moment rozpoczęcia inwestycji, wahania cen i płynność. Oczywiście wymagane jest w tej strategii pełne zaangażowanie i śledzenie rynku na bieżąco.
- STRATEGIA WARTOŚCI
W tym przypadku inwestor wybiera akcje, które jego zdaniem posiadają atrakcyjną cenę w stosunku do swojej wartości, czyli wartości spółki. Bazując np. na wskaźnikach takich jak cena/zysku albo cena/wartości księgowej, inwestor kupuje instrumenty z niskim poziomami tych wskaźników (które spadły np. z powodu kiepskich wyników kwartalnych). Więcej na temat wskaźników możesz poczytać w moim tekście o analizie fundamentalnej. Tę strategię sama też bardzo lubię i faktycznie udało mi się w ten sposób dokonać kilku bardzo zyskownych transakcji, głównie z udziałem akcji VW i Daimlera.
- STRATEGIA KONTRARIAŃSKA
I coś dla tych, którzy lubią pod prąd 🙂 W tej strategii inwestor podejmuje decyzje inwestycyjne odmienne w stosunku do większości uczestników rynku (oparte na podejściu kontrariańskim, czyli sprzedajemy, kiedy wszyscy kupują, a kupujemy, kiedy wszyscy sprzedają.
Oczywiście wiele jest różnych stylów i strategii inwestowania, wymieniłam tylko te najpopularniejsze. Uważam, że warto jednak się nad nimi dokładnie pochylić, jeśli zamierzamy inwestować lub inwestujemy, bo pomagają nam trzymać się obranego kursu i nie ulegać zbytnio emocjom własnym czy podszeptom z otoczenia. Mamy obraną drogę i wiemy, jak ją realizować, a to pozwala nam minimalizować ryzyko.
Myślisz, że możesz w jakiś sposób opisać swój styl inwestowania? Może mogłabyś czy mógłbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu?
Temat ten wydał Ci się ciekawy? Podziel się, proszę tym postem i udostępnij go znajomym. Moim zdaniem inwestowanie i finansowa odpowiedzialność jest dla kobiet bardzo istotna i chciałabym, żeby jak najwięcej z nich sobie to uświadomiło.
Będzie mi miło, jeśli polubisz też moją stronę na Facebook-u.
1 komentarz do “Jaką strategię inwestowania na giełdzie wybrać?”