Kobieta Inwestuje

Ciekawostki o złocie, czyli złota wódka, kremy i olimpijskie medale

Od tysięcy lat złoto jest symbolem prestiżu , bogactwa i luksusu. Wiele kultur przypisywało mu boskie pochodzenie już w starożytności. Być może dlatego złoto uważane jest za wyjątkowy metal szlachetny.

Pierwsze złote monety z wykorzystaniem tego kruszcu zaczęto bić około 3 tysięcy lat temu, około 700 roku p.n.e. Dzisiaj złoto jest powszechnie dostępne w przeróżnych formach i stopach.  Można je dostać jako biżuterię, ale można też jako formę inwestycji. Przemysł korzysta ze złota również w przeróżnych branżach, takich jak medycyna czy elektronika, przy barwieniu szkła oraz ekranowaniu przed promieniowaniem.

Poniżej zebrałam trochę ciekawostek i informacji na temat złota, które mogą być dla Was interesujące.

Złoto zużywa dużo wody i prądu

Czy wiesz, że …

żeby wyprodukować sztabkę złota o wadze jednej uncji, czyli 31,1 gramów, potrzeba aż:

  • 1400 litrów wody,
  • energię równoważną zapotrzebowaniu dużego domu na cały tydzień
  • 38 godzin?

Dla porównania: z danych Uniwersytetu w Cambridge obliczenia związane z wykopywaniem bitcoinów zużywają 121,36 TWh energii elektrycznej rocznie.

Czy to dużo?  To takie zapotrzebowanie, jakie ma np. cała Argentyna i niewiele mniej, niż Polska…

Sztabka gigant

Złoto jest pierwiastkiem o symbolu Au (z łac. Aurum) i jest jedynym metalem o żółtym lub złotawym odcieniu. Bardzo dobrze przewodzi prąd oraz ciepło.
Ilość złota zawartego w stopach jest mierzona w karatach. Czyste złoto to 24 karaty. Czyli 18 karatowe złoto zawiera 75% złota, 14 karatowe 58,5%, a 10 karatowe zawiera 41.7% złota.

Największa sztabka złota, o najczystszej z możliwych prób (999,9) znajduje się w Japonii i waży… 250 kilogramów, a jej długość sięga 40,5 centymetra.

Najwięcej złota, nawet 10 miliardów ton, znajduje się w… oceanach!

W niektórych krajach azjatyckich złoto jest składnikiem różnych sałatek owocowych, galaretek, czy bywa dodatkiem do herbaty czy kawy. Złote śniadanie, które ponoć od razu stawia na nogi!

Zresztą.. my też mamy w Europie Goldwasser. Ten ziołowo-korzenny likier według pierwotnej receptury oparty był na mieszaninie dwudziestu ziół i przypraw orientalnych, m. in. rozmarynu, jałowca, goździków czy cynamonu i lawendy. Jednak charakterystyczną cechą tego trunku są drobne płatki 22- lub 23-karatowego złota, rozproszone w tym alkoholu.

Ponoć wielbicielami trunku byli m. in. car Rosji Piotr I, król Francji Ludwik XIV czy caryca Rosji Katarzyna Wielka.

Źródło: Praca Własna Autorstwa Goldwasser Gdańsk https://pl.wikipedia.org/wiki/Goldwasser

80% złota na świecie w dalszym ciągu znajduje się… pod ziemią. Większość złota znalazła się na ziemi dzięki bombardowaniom złotonośnych meteorytów około 4,3 miliarda lat temu.

Medale olimpijskie wcale nie są ze złota. Kiedyś faktycznie było one w całości ze złota, ale ostatni raz było to ponad 100 lat temu podczas Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku. Dziś olimpijskie medale są pozłacane.

Największe zasoby złota

Według danych zebranych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, światowe rezerwy złota wzrosły ostatnio o 22,8 tony.

Za wzrost odpowiadało przede wszystkim pięć państw: Uzbekistan (dodatkowe 8 ton), Turcja (7 ton), Zjednoczone Emiraty Arabskie (6 ton), Katar (2 tony) i Indie (2 tony).

Zgodnie ze stanem na październik 2020 roku, największe zasoby złota posiadają Stany Zjednoczone. Ponad osiem tysięcy ton złota stanowi 79,3 % rezerw tego państwa.

24-karatowe złoto wykorzystywane jest powszechnie również w kosmetologii. To jedna z metod likwidowania zmarszczek. Ponoć po takich złotych zabiegach skóra jest rozświetlona i jedwabista.

Czyste złoto jest miękkie. Można je bez problemu formować rękami.

Z jednej uncji złota jesteśmy w stanie zrobić nawet 100-kilometrowy drut!

Dodaj komentarz