Ostatnie dni upłynęły mi na zajmowaniu się mini remontem i koordynowaniu prac związanych z naszymi nowymi szafami 🙂 Tak więc tym razem konsumpcja, a nie inwestycje! Ale już do Was wracam z nowym sposobem na oszczędzanie.
Czytaj więcej: Sposoby na oszczędzanie. Rada #1
Czytaj więcej: Sposoby na oszczędzanie. Rada #2
Czytaj więcej: Sposoby na oszczędzanie. Rada #3
Koniec roku to świetny czas, by zająć się podsumowaniami i wprowadzić zmiany na rok kolejny. A dzięki zestawieniu i podliczeniu w zakresie naszych stałych wydatków możemy w Nowy Rok wejść z dodatkowym zasobem gotówki w portfelu.
Sprawdź i przeanalizuj przynajmniej raz w roku swoje stałe wydatki
Bardzo wiele wysokich rachunków opłacamy regularnie, każdego miesiąca. Najczęściej mamy zlecenia stale i nawet nie rejestrujemy tego tak dokładnie, zakładając że musimy je płacić i już. Czynsz, prąd, woda, abonament za telefon, ubezpieczenia, rady kredytów i wiele wiele więcej różnych opłat. I to właśnie wszystkie te rachunki powinniśmy przynajmniej raz na 12 miesięcy przeanalizować i sprawdzić, czy w danych roku nie pojawiły się jakieś alternatywy na rynku, dzięki którym mogłybyśmy oszczędzić.
Uporządkowanie i przygotowanie kosztów do sprawdzenia
Jako przygotowanie do analizy polecam tabelkę, w której wypisujesz w określonych pozycjach koszty, jakie ponosisz co miesiąc, raz na pol roku, raz na rok itp Wszystkie stale koszty, jakie ponosisz w ciągu roku. Możesz je pogrupować według kosztów z tej samej dziedziny. Dobrze jest też poświecić odrobinę więcej czasu i przeliczyć dłuższy horyzont czasowy (np. 5 czy 10 lat), bo możesz wtedy zobaczyć, jak zmieniają się Twoje wydatki po analizie czy zmianach.
W tabeli po kolumnach z kosztami robimy kolumnę 'WAŻNE”, w której określamy, jak ważne są dla mnie dane wydatki. Wystarczy po prostu wpisać TAK czy NIE, albo NIE JESTEM PEWNY. Jak wolisz. Kolumnę tą warto stale aktualizować. Jeśli dziś uważasz, że coś jest dla Ciebie mało ważne, a za 3 miesiące stwierdzisz, że jednak się myliłaś, zmień to później po prostu- może znów wracając do jakiegoś abonamentu dostaniesz rabat, jako nowy klient na przykład 🙂
Ostatnią kolumną jest „CENA”. W rubryce tej zaznaczasz, czy jesteś zadowolona z poziomu kosztu, jaki płacisz, czy może wydaje Ci się, że istnieje potencjał, by ten koszt w jakiś sposób zredukować. Uzupełnij ją, wpisując OK lub DO PORÓWNANIA czy ZREDUKUJ ZUŻYCIE.
Żeby tą tabelę wypełnić rzetelnie, użyj wyciągów z konta czy rachunków z ostatnich 13 miesięcy. Niektóre opłaty są roczne, więc przy ich użyciu łatwiej Ci będzie sobie o nich przypomnieć.
Prąd, gaz…
To konieczne, stale wydatki i nie możesz umów na nie po prostu wypowiedzieć. Ale możesz przy użyciu porównywarek porównać ceny u różnych dostawców i jeśli znajdziesz tańszego, po prostu zmienić. Zastanów się też, jak możesz zmniejszyć koszty korzystając z różnych urządzeń – na przykład nie zostawiaj niczego w tzw. trybie stand-by. Kiedy potrzebujesz wymienić jakiś sprzęt, pomyśl o takim z poziomem efektywności na poziomie A++. Może należy wymienić oświetlenie na LED-owe itp. Na pewno znajdziesz mnóstwo pomocnych rad w internecie.
Woda
Z wodą mamy mniej możliwości, jeśli chodzi o dostawców, ale warto się zastanowić, co sami możemy zrobić, żeby zmniejszyć ilość jej zużycia:
- prysznic zamiast codziennych kąpieli
- oszczędzające wodę słuchawki prysznicowe (aeratory)
- podwójny układ spłukiwania w toalecie
- baterie z perlatorami (można dokręcić osobne do już istniejących) itd.
Czynsz / wynajem mieszkania
Jeśli wynajmujesz mieszkanie to opłata za nie jest znaczącym wydatkiem w Twoim budżecie. Zwłaszcza w dużych miastach opłaty za wynajem mieszkania bardzo wzrosły w ostatnich latach. Głównie na takie koszty przewidziana jest w tabeli kolumna z kosztami zsumowanymi w 10-letnim okresie. Oszczędność każdego miesiąca choćby 5-10% na opłacie za wynajem w takim okresie powinna być dla nas dostateczną motywacja do rozejrzenia się za nowym lokum i zorganizowaniem szybkiej przeprowadzki 🙂 A jeszcze jeśli aktualnie nie jesteś zbyt zadowolona ze swojego mieszkania, a przy tym zauważysz w realnym horyzoncie czasowym trzech do dziesięciu lat, ile możesz zaoszczędzić, możesz nagle zobaczyć swoją sytuacje całkiem inaczej 🙂
Komórki, telefony stacjonarne i internet
W tej dziedzinie jest również spory potencjał oszczędnościowy, jeśli regularnie przyglądasz się swoim potrzebom, a także rachunkom. Większość ludzi korzysta już teraz ze smartfonów, z internetem, więc wykorzystują je, jakby korzystali i z komputera,ale także do wysyłania wiadomości. Kto w dzisiejszych czasach tak naprawdę potrzebuje 2000 minut do wydzwonienia i 200 SMS-ów za darmo? 🙂
Regularnie porównuj abonamenty różnych firm telekomunikacyjnych, a jeśli jesteś zdyscyplinowaną osobą to może najbardziej opłacałoby Ci się mieć komórkę na karte?
Telewizja i inne
Zmniejsz oglądanie telewizji. To zyski na wieeeelu poziomach. Masz więcej czasu dla rodziny czy na czytanie, a przy okazji oszczędzasz pieniądze 🙂 Za jednym razem oszczędzasz prąd, oglądasz zdecydowanie mniej bombardujących Cię reklam, masz CISZĘ (wiem, co mówię – nie mam telewizora). A może, jeśli się tak dłużej zastanowisz, to tak naprawdę nie potrzebujesz umowy na kablówkę? Potrzebujesz 128 programów ???
Może warto przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebujesz? Może lepiej kupić abonament Netfix i oglądać to, co faktycznie Cie interesuje? A może masz w okolicy dobrze wyposażoną bibliotekę i możesz jakieś filmy prawie za darmo przynieść do domu?
Ubezpieczenia
Rynek ubezpieczeń zmienia się regularnie i dosyć dynamicznie. Zdecydowanie polecam cykliczne (przynajmniej raz w roku) przeglądanie nowych ofert na rynku i wymianę umowy na inną, jeśli znajdziesz coś atrakcyjniejszego/tańszego.
Bank
Jeśli okazuje się, że musisz płacić za wypłacanie z bankomatu, jeśli płacisz za prowadzenie konta czy posiadasz inne opłaty związane z Twoim kontem bankowym, zmień bank! Na rynku jest naprawdę wiele alternatyw i nie ma potrzeby, żebyś niepotrzebnie ponosiła koszty bankowe !
Raz w roku usiądź, przejrzyj swoje koszty stałe i zastanów się, czy nie możesz czegoś zmienić?!
Jeśli poświęcisz trochę swojego czasu (moim zdaniem nie potrzebujesz na to więcej niż 2 godziny) i regularnie raz na 12 miesięcy zrobisz takie podsumowanie swoich kosztów, możesz mieć naprawdę wartościowy wgląd na swoje główne wydatki. Dzięki tej analizie możesz konsekwentnie zmniejszać koszty, ale też kontrolować i dopasowywać je w miarę zmieniających się Twoich potrzeb.
2 komentarze do “Sposoby na oszczędzanie. Rada #4”