Kobieta Inwestuje

Warsztat “Sztuka Kobiecego Inwestowania” we wspomnieniach

W ubiegłym miesiącu, 29 maja 2019 roku odbył się w Warszawie warsztat Sztuka Kobiecego Inwestowania. To event, którego pomysł zrodził się podczas spontanicznie zorganizowanego przez mnie spotkania na kawę, kiedy późną zimą byłam w Polsce na konferencji. Bardzo mnie cieszy, że udało nam się doprowadzić ten pomysł do realizacji.

Majowe spotkanie zorganizowane przez Sylwię Dobosz, Joannę SkwarskąZuzannę Połanecka-Purwin i przeze mnie powstało z myślą o kobietach, by pokazać im podstawy wiedzy finansowej i inwestycyjnej, ale też by zainspirować je do samodzielnego inwestowania i budowania swojej przyszłości finansowej.

Bardzo ucieszył nas fakt, że nasze bilety zostały wyprzedane w 2 tygodnie po otwarciu zapisów na wydarzenie. Zainteresowanie nim cały czas było na tyle wysokie, że postanowiłyśmy stworzyć listę zainteresowanych do zapisów na kolejne planowane przez nas spotkania i konferencje. Ta sytuacja pokazała nam, jak duża jest potrzeba takich spotkań wśród kobiet i jak bardzo widzą one potencjał w inwestowaniu.


Całość odbyła się na 33 piętrze wieżowca Warsaw Trade Tower, skąd widoczna była przepiękna panorama Warszawy. Spotkanie z takim widokiem to było coś 🙂

Nasze spotkanie podzieliłyśmy na 4 części. Chciałyśmy po pierwsze pokazać, że inwestowanie to aktualnie nie zachcianka, a obowiązek każdej kobiety. Również ważnym aspektem jest ogólny porządek w finansach osobistych, co zostało też pokrótce omówione. Ostatnia, największa część była typowym przeglądem różnych form inwestowania. Postanowiłyśmy jednak skupić się na instrumentach, które najbardziej będą odpowiadały kobiecej naturze, ale też rolom, w jakich osadzona jest życiowo i zawodowo.

Część merytoryczna spotkania zaczęła się moim wystąpieniem na temat tego, jak inwestują kobiety, jakie mają naturalne predyspozycje do inwestowania oraz dlaczego powinny inwestować.

W innych częściach warsztatu prezentowałam też zagadnienia związane z funkcjonowaniem giełdy papierów wartościowych, tłumaczyłam, jak rozumieć rynek akcji oraz czym charakteryzują się ETF-y. Moim zdaniem ciekawym aspektem dla kobiet w perspektywie ich emerytur są konta IKE i IKZE oraz jak można zarabiać na rynku nieruchomości.

Kolejną część poprowadziła Sylwia Dobosz. Sylwia w kilku praktycznych krokach pokazała, jak prowadzenie budżetu domowego może wpływać na jego optymalizację, a co z kolei może się przełożyć na kapitał początkowy potrzebny do inwestowania oraz zarządzanie pieniędzmi – zarówno w domu, jak i w trakcie inwestowania. Oczywiście w prezentacji Sylwii nie mogło zabraknąć elementu strategii i trading planu, którego to jest Ona wielką zwolenniczką. 

Joanna Skwarska pokazała, czym różni się podejmowanie decyzji inwestycyjnych od innych z naciskiem na nieodłączny inwestycyjny element, jakim jest ryzyko. Do Niej też należało wytłumaczenie w możliwie prosty sposób podstaw rynku Forex, który jest Jej najbliższy. 

Warsztaty zakończyła Zuzanna Połanecka-Purwin, która ze swojego zawodowego doświadczenia pokazała zasadę działania crowdfundingu oraz odkryła część świata kryptowalut, omawiając specyfikę najbardziej popularnych, czyli Bitcoin i Ethereum. 

Ważne było dla nas, by pokazać podczas tego spotkania, że inwestowanie ma wiele stron, że jest bardzo zróżnicowane, ale że każda z nas może się go nauczyć. Chciałyśmy dać kobietom bodziec do tego, by zaczęły to robić lub by zauważyły, co je przed rozpoczęciem blokuje. Myślę, że sporym walorem było to, że my, jako prowadzące same aktywnie inwestujemy, stąd na wiele padających z sali pytań mogłyśmy odpowiadać po prostu z doświadczenia, a uczestniczki mogły pewnie poczuć się bardziej zrozumiane w momentach zwątpień.

Każda z nas kiedyś zaczynała, każda z nas łączy wiele różnych życiowych i zawodowych ról, ale poprzez to potrafimy bardziej wczuć się w chwilowe zwątpienia czy potrzebę zrozumienia pewnych aspektów przez uczestniczące na spotkaniu kobiety.

Dla mnie zawsze szczególne są momenty po różnych szkoleniach czy wystąpieniach, kiedy to mogę osobiście poznawać kobiety zainteresowane tematem, a rozmowy nie mają końca. Tak też było i tym razem. Tyle ciekawych, energetycznych kobiet, tyle historii, tyle zwątpień i tyle zwycięstw… Uważam, że kobiece spotkania mają pewną specyficzną energię, która zawsze mi się udziela i bardzo pozytywnie naładowuje.

Chciałabym Wam wszystkim, które spędziłyście z nami ten czas, bardzo podziękować. To cudowne, że chcecie się rozwijać, uczyć, że dałyście nam swoje zaufanie poświęcając kilka wieczornych godzin na to, by nabyć nowe kompetencje. I za wszystkie przepiękne i motywujące mnie do dalszej pracy wiadomości i e-maile, jakie otrzymałam od Was w ciągu kolejnych dni po spotkaniu. Zawsze bardzo to doceniam i jestem niezmiernie wdzięczna za wszystkie miłe słowa, i że w ogóle pomyślałyście, żeby do mnie napisać!

Ale w tym miejscu szczególnie dziękuję Zuzannie Połaneckiej-Purwin, Sylwii Dobosz i Joannie Skwarskiej. Gdyby nie to, że zainteresowane tematem inwestującej kobiety wpadłyście w pewien lutowy wieczór na kawę i że później chciało Wam się wspólnie zarywać dnie i noce na przygotowanie tego spotkania, nie byłoby tego wydarzenia i sukcesu. Dziękuję Wam! 💙

Mam nadzieję, że spotkamy się z Wami kolejny raz i że weźmiecie tym razem swoje przyjaciółki ze sobą, bo już planujemy cykl szkoleń dedykowanych dla kobiet. Bardzo chciałabym, by misja edukowania kobiet w zakresie finansów i inwestowania rosła w siłę i by coraz więcej widziało w tym potrzebę i zdobywało kolejne umiejętności. I wiem, że każda kobieta potrafi nauczyć się inwestować i zadbać o siebie finansowo. My chciałybyśmy dać jedynie narzędzia i bodziec, by to robić. Do zobaczenia!