Kobieta Inwestuje

O czym marzą Polacy?

Otrzymałam niedawno raport badania, jakie zrobił niedawno Bank Ochrony Środowiska na temat tego, o czym marzą Polacy. Grupa badawcza to prawie 600 osób, po połowie mężczyźni i kobiety. Ciekawa jestem, czy wnioski Was zaskoczą. Mi wydały się na tyle interesujące, że postanowiłam Wam je opisać.

Do wyboru było sześć głównych kategorii marzeń:

  1. Podróże, czyli marzenia które wiążą się z potrzebą częstych wyjazdów, zobaczenia konkretnych krajów czy też poznawania nowych kultur
  2. Coś dla mnie, czyli marzenia, które dotyczą wyłącznie osobistych potrzeb np. twojego wyglądu, dobrego samopoczucia.
  3. Relacje międzyludzkie, czyli marzenia, które dotyczą relacji i bycia z innymi ludźmi.
  4. Posiadanie, czyli marzenia, które wiążą się z tym co chcielibyśmy mieć z rzeczy materialnych.
  5. Rozwój osobisty, czyli marzenia, które są związane z potrzebą poszerzania swojej wiedzy, kompetencji, podnoszenia kwalifikacji itp.
  6. Praca, czyli marzenia, które wiążą się z życiem zawodowym.

O CZYM MARZYMY?

Jak pokazują odpowiedzi, najczęściej marzymy o tym, czego nam brakuje lub czego utraty boimy się najbardziej.

  1. Najbardziej zauważalne w wypowiedziach jest, że najważniejsze jest zdrowie, którego pragną nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich bliskich czyli dzieci, partnerów życiowych, małżonków, rodziców.
  2. Kolejne marzenie dotyczy kwestii finansowej i nastawienia Polaków na osiągniecie wysokiego statusu materialnego. Pieniądze odgrywają istotną rolę w odpowiedziach respondentów, którzy podkreślaj, że to one dają im poczucie bezpieczeństwa. Różnie formułowane jest to marzenie, ale głównie chodzi stabilizację i niezależność finansową, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie. Duża część respondentów w prosty sposób określa, że pragnie dużej ilości pieniędzy. Do tej grupy zaliczeni zostali badani, którzy marzą o dużej wygranej na loterii. Inna część badanych po prostu pragnie spłacić kredyty i zobowiązania, którymi są obciążeni.
  3. Trzecim najczęściej pojawiającym się pragnieniem są podróżeKrótkie wypady np. do SPA po aż kilkumiesięczne zwiedzanie świata. Polacy chcą zwiedzać zarówno swój kraj, jak i pozostałe części Europy i innych kontynentów. Podróże nie tylko wiążą się z poznawaniem nowych rejonów i kultur, ale też z wolnym, swobodnym, spontanicznym czasem.
  4. Na czwartym miejscu najczęściej wspominanych marzeń jest posiadanie domu lub mieszkania. Często podkreślano, że pragną domu z ogródkiem. Wspominano też, że chcieliby wykonać remont lub dokończyć budowę domu.

 

Najczęściej powtarzające się słowa podczas badania to:

 

Ciekawą częścią raportu wydają mi się zebrane cytaty z niektórych wypowiedzi. Pokazuję Wam kilka poniżej:

Po pierwsze chcę zdrowia dla mnie i moich bliskich, po drugie chcę żeby moje życie było zapewnione finansowo do śmierci i po trzecie chcę wycieczki dookoła świata dla mojej rodziny
Mieć zdrowe dziecko, sprawić aby moje małżeństwo było szczęśliwe, wygrać tyle pieniędzy żebym mogła spłacić kredyt i kupić rodzicom dom
Żeby długi które mam zniknęły i mogła żyć na czystą kartę. Żeby moja rodzina była szczęśliwa i wspierała się
Przede wszystkim spłata wszelkich zobowiązań (kredyt), aby ze spokojną głową i bez myślenia co miesiąc móc marzyć dalej 🙂 Następnie tydzień albo dwa w SPA gdzieś nad wodą, z dala od zgiełku miasta – pyszne śniadania w ogrodzie, masaże, relaks. Po odpoczynku czas na budowę, czyli dom z ogrodem. A jak już i dom będzie urządzony chciałabym poznać różne zakątki świata – np. jedna mniejsza kilkudniowa podróż w miesiącu i jedna dłuższa w roku
Własne mieszkanie i środki na jego utrzymanie, wraz z wszystkimi niezbędnymi rachunkami itp. 2. Ukochana osoba. 3. Możliwość podróżowania w dowolnym czasie
Dom z kilkoma hektarami ziemi i stawem blisko lasu gdzie wybudowałabym stadninę i miała piękne konie. Chciałabym mieć prace która nie wykańcza psychicznie i fizycznie

„COŚ DLA SIEBIE”

Respondenci mieli również możliwość wielokrotnego wyboru z przygotowanych propozycji marzeń należących do sześciu głównych kategorii. Wyniki pokazują, że pragną oni wielu rzeczy z różnych dziedzin życia.

Najmniejszy odsetek badanych wskazywał na marzenia związane z rozwojem osobistym. Aż 20% respondentów nie miało żadnych marzeń w tej kategorii. Najczęściej wskazywano marzenia z kategorii „coś dla siebie”. Prawie każdy (99%) respondent miał w tej kategorii przynajmniej jedno marzenie.

Pomimo tego, iż kategoria „coś dla siebie” była najbardziej rozbudowana, najważniejszym marzeniem okazało się zdrowie wskazane przez 75% badanych. Wybór „zdrowia” można interpretować również jako marzenie o zdrowiu naszych bliskich, co potwierdzają wcześniejsze spontaniczne i swobodne wypowiedzi respondentów. Marzenie o zdrowiu jest tak samo ważne dla kobiet (78%), jak i dla mężczyzn (75%).

A teraz coś, co było moim pierwszym zdziwieniem raportu, ponieważ następnym po zdrowiu najczęściej wybieranym marzeniem w tej kategorii było wygranie dużej sumy pieniędzy. O niespodziewanym, dodatkowym przypływie gotówki marzy ponad 60% przebadanych. Im mniej zarabiamy tym marzenie o wygraniu na loterii zwiększa się.

Innymi marzeniami, które uzyskały blisko połowę wskazań było schudnięcie, poprawa kondycji fizycznej (45%) oraz poprawa swojego wyglądu (42%).

„POSIADANIE”

95% przebadanych Polaków wybrało marzenia z kategorii „posiadanie”. I tu nikogo nie zaskoczy pewnie, że najczęściej wskazywanym marzeniem Polaków w tej kategorii jest zakup domu lub mieszkania. Spełnienie tego marzenia jest ważne dla ponad połowy respondentów.

Ze względu na deklarowane zarobki zauważyć można, że najmniej marzącą grupą o posiadaniu własnego domu lub mieszkania (39%), to osoby zarabiającej powyżej 7 tys. zł, co można tłumaczyć tym, że respondenci deklarujący takie zarobki już są właścicielami jakiegoś lokum, a w związku z tym rzadziej będą o nim marzyć niż pozostałe grupy.

Pod względem zatrudnienia jedyną grupą która wybija się wśród marzących o własnym domu, mieszkaniu są rolnicy. Takie marzenie ma mniej więcej co trzeci rolnik, którzy prawdopodobnie pracują w gospodarstwie posiadającym już odziedziczony dom.

Drugą rzeczą, którą respondenci chcieliby posiadać jest nowy samochód (ewentualnie motocykl). 42% respondentów chciałoby mieć nowy samochód lub motor.

Bardzo chcemy też podróżować. Zaledwie 6% badanych nie wybrało żadnego marzenia z kategorii „podróże”. 94% respondentów bez problemu wybierało propozycje marzeń związane z podróżami. Większość z nich wybierana była porównywalnie, to znaczy że zarówno marzymy o wycieczce dookoła świata (46%), jak i o jeżdżeniu po Polsce (46%).

47% badanych chciałoby mieć dobrą relacje z partnerem, partnerką. Na relacji tej zależy co drugiej kobiecie i co drugiemu mężczyźnie. Marzy o tym 60% osób będących w związkach zarówno w tych formalnych, jak i nie formalnych.

63% Polaków marzy o większych zarobkach. Jeżeli marzenia Polaków są związane z pracą, to przede wszystkim wiążą się z zwiększeniem wynagrodzenia. Trzy czwarte badanych marzy właśnie o podwyżce.

Prawie o połowę mniej wskazań dostało marzenie o realizowaniu się w pracy, co świadczy o tym, że to jednak pieniądze dominują w kontekście związanym z pracą.

78% marzeń zostało wybrane z kategorii „rozwój osobisty”. Jest to najrzadziej wybierana kategoria marzeń.

TOP3 NASZYCH MARZEŃ!

Respondenci pośród wszystkich kategorii i propozycji marzeń mogli wybrać trzy dla nich najważniejsze, którymi okazały się:

 zdrowie (44%),
 
 wygranie dużej sumy pieniędzy (34%),
 
 własny dom lub mieszkanie (25%). 

 

CO ROBIMY, ŻEBY SPEŁNIĆ NASZE MARZENIA?

Z analizy wynika, że połowa z nich w celu spełnienia swoich marzeń wybiera planowanie małych kroków, które przybliżają ich do realizacji pragnień. Około 40% badanych swoich marzeń upatruje w konsekwencji i systematyczności swoich działań oraz w dobrym gospodarowaniu budżetem domowym. Natomiast co trzeci Polak wykorzystuje bankowe formy oszczędzania. 31% deklaruje, że szuka dodatkowej pracy.

CO STOI NA PRZESZKODZIE REALIZACJI NASZYCH MARZEŃ?

Na przeszkodzie w realizacji marzeń przede wszystkim stoi brak pieniędzy na co wskazuje zdecydowana większość respondentów (63%). Kolejną najczęściej wskazywana barierą, która przeszkadza Polakom jest po prostu brak szczęścia (42%), a następnie brak odwagi i wiary w siebie (38%). Mniej więcej co trzeciemu respondentowi brakuje czasu, aby móc spełnić swoje marzenia.

No to jestem bardzo ciekawa,  co myślicie na temat wyników tego raportu? Podziel się proszę swoimi wnioskami w komentarzu poniżej.

Mnie najbardziej zaskakuje, że zaraz po zdrowiu marzymy o wygranej dużej sumy pieniędzy. Myślałam, że może będzie to jakaś cudowna relacja, miłość albo satysfakcjonująca praca. Może też jestem zbyt dużą realistką, by marzyć o tym, że nagle skądś dostanę wielką sumę w prezencie 😊

Ciekawe są też wnioski dotyczące tego, co stoi nam na przeszkodzie, że tych marzeń nie zrealizowaliśmy. Myślicie, że aż tak dużo zależy w naszym życiu od tzw. braku szczęścia????

Uważasz, że temat jest ważny, a ta rozmowa może komuś pomć? Podziel się, proszę tym postem ze znajomymi. Moim zdaniem inwestowanie, finansowa odpowiedzialność czy rozwój osobisty są dla kobiet bardzo istotne i chciałabym, żeby jak najwięcej z nich sobie to uświadomiło.

Będzie mi miło, jeśli polubisz też moją stronę na Facebook-u  i Instagram-ie.