Zadbaj o finanse Twoich dzieci i ich finansową przyszłość!

Konto osobiste dla rodziców biorących życie za rogi

Konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR). Służy do przechowywania i swobodnego dysponowania środkami finansowymi, płacenia naszych zobowiązań czy do tego, byśmy dostawały na niego należności, czyli nasze wynagrodzenia, emerytury itp.

Poproszono mnie o przetestowanie zakładania i funkcjonalności Konta Przekorzystnego w Banku Pekao S.A. I ta propozycja przyszła w bardzo odpowiednim czasie, bo szukam właśnie nowego konta. Mój bank wprowadził właśnie dodatkowe opłaty za prowadzenie konta i za przelewy online, na które nie chcę się zgodzić. A coraz trudniej jednak znaleźć tak całkowicie darmowe konto.

Nie lubię zbędnych formalności. Moją firmową księgowość i przygotowanie dokumentów dla księgowej odkładam zawsze do ostatnich dni.

Do otwarcia tego konta więc też podchodziłam… jak do jeża.  Już sobie wyobrażałam te godziny wypełniania druczków i całą tą biurokrację. No ale dłużej nie dało się tego przeciągać. Zasiadam więc i.. czytam, że konto otworzę na selfie.

 

tanie konto osobiste

 

Selfie już brzmi dobrze. Ale dla mnie jednym z ważniejszych elementów było, bo konto było tańsze niż aktualne. Właściwie to ja staram się szukać konta praktycznie darmowego.

I tu niespodzianka, bo jeśli zależy nam na tanim, prawie darmowym, rachunku to Konto Przekorzystne może być ciekawą opcją.

Prowadzenie rachunku można mieć za darmo, jeśli zapewnimy w poprzednim miesiącu jednorazowy wpływ w wysokości min. 500 zł np. pensja, renta lub przelew ze swojego konta w innym banku i wykonamy w poprzednim miesiącu co najmniej 1 transakcję kartą, Apple Pay czy PeoPay. W innym przypadku płacimy 6 zł na miesiąc. Przelewy online darmowe również, jeśli spełnimy powyższe warunki.

Na stronie widzę też, że aktualnie za założenie Konta Przekorzystnego wraz z kartą i aplikacją PeoPay można otrzymać 10% zwrotu za płatności kartą do tego konta maksymalnie do 100 zł, 100 zł za polecenie konta i 50 zł za rejestrację karty w programie Bezcenne Chwile. W przypadku programu Mastercard Bezcenne Chwile oczywiście otrzymujemy punkty, które możemy wymienić na nagrody o wartości 50 zł np. voucher do empik.com.

Dla mnie, jako osoby często podróżującej, ważną kwestią są korzystne przewalutowania transakcji kartą, bez prowizji za przewalutowanie i darmowe płacenie za granicą.

Jeśli wybierzesz kartę Mastercard Debit FX do konta, nie musisz zakładać konta walutowego, żeby płacić za granicą bez kosztów przewalutowania. Możesz płacić tą kartą za granicą z tego konta w złotych. Wystarczy, że są pieniądze w danej walucie.na rachunku przypisanym do karty. Czyli jeśli masz konto walutowe np. w Euro i zamierzasz płacić w Euro to z tego konta właśnie będą przesłane pieniądze. Konto walutowe jest dla posiadaczy Konta Przekorzystnego darmowe.

 

 

 

Chce mieć szybko za sobą formalności, których nie lubię, więc zaczynam.

Bank mnie uprzedza, że proces zajmie mi ok. 11 minut. Wpierw prosty formularz z danymi, adresem i ustaleniem hasła.

 

Kolejny etap to weryfikacja numeru telefonu i potwierdzenie hasła kodem sms. Tu widzę problem dla osób mieszkających np. za granicą i częściej korzystających z numeru telefonu innego niż polski, bo można wpisać jedynie polski numer.

Następnie oprócz konta osobistego mnie interesuje, np. karta wielowalutowa. Szybko wybieram interesujące mnie opcje, idę dalej.

 

Pora na obiecane w opisie konta selfie. Mam też do wyboru wizytę w oddziale banku.

 

No i się okazuje nagle, że selfie to będzie, ale wpierw dowodu osobistego 🙂 Przykładam więc tylną stronę do kamery, potem przód dowodu i gotowe.

 

Aż tu nagle jednak proszona jestem o selfie i ja!

 

 

Prawy profil, lewy profil, en face…

 

 

Teraz faktycznie musiałam chwilę poczekać na weryfikację. Trwało to w zasadzie tyle, że zdążyłam szybko nagrać krótkie Instastories na moje konto na Instagramie.

 

 

Po weryfikacji potwierdzam podpisanie umowy sms-em i tyle 🙂 Bardzo szybka i sprawna akcja.

Jeśli ciekawi Was funkcjonalność to konto jest raczej intuicyjne i szybkie w obsłudze. Właściwie nie trzeba się za wiele zastanawiać, gdzie co jest i jak je obsługiwać. Poniżej wygląd głównej strony, widać tez podstawowe zastosowania, jakie tam znajdziecie.

Otwarcie konta okazało się naprawdę dziecinnie proste. I właśnie przy tych dziecinnych sprawach chciałabym tu zostać, bo jeśli jesteś rodzicem to ta opcja może być interesująca dla Ciebie.

Regularnie powtarzam, że to my – rodzice, jesteśmy pierwszym nauczycielem naszych dzieci na temat finansów. Dzieci uczą się z obserwowania nas, z tego, że słyszą nasze rozmowy w relacji, z tego, jak decydujemy w finansowych sprawach, jak podejmujemy decyzje. I bardzo chcę Cię tu zachęcić, by od wczesnych lat Twojego dziecka wprowadzać go całkowicie naturalnie w ten finansowy świat.

Nie rób z pieniędzy tematu tabu, nie rób z pieniędzy tematu konfliktów z partnerem czy partnerką, a już najgorsze – nie udawaj, że temat nie istnieje. Każdy bez wyjątku musi zarządzać swoimi pieniędzmi w pewnym okresie swojego życia. Pomóż w tym swojemu dziecku.

Możemy oczywiście wysłać dzieci na jakieś spotkania o finansach czy nastolatkom zrobić wykład w szkole, ale moim zdaniem to nie zawsze przyniesie oczekiwany efekt. Myśle, że dzieci najwięcej uczą się z doświadczenia w trakcie działania, z emocji, z wrażeń podczas wykonywania jakiś czynności. Dlatego istotne jest, żeby dzieci korzystały z prawdziwych pieniędzy, żeby uczestniczyły w zakupach czy jakiś decyzjach o wspólnych wydatkach. Dzieci powinny też otrzymywać regularne kieszonkowe, którego zasady wspólnie ustalamy.

Zakładając Konto Przekorzystne możesz otworzyć i nadzorować z pozycji swojego konta produkty dla Twojego dziecka. Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej PeoPay lub bankowości internetowej Pekao24 i złożyć dziecku Pakiet PeoPay KIDS w Panelu rodzica. Bank nie wymaga dokumentu tożsamości dziecka, wystarczy jego PESEL i podstawowe dane osobowe.

Pakiet PeoPay KIDS – to nowoczesne rozwiązanie finansowe, które wprowadzi dzieci w wieku od 6 do 13 lat w świat finansów. Wraz z kontem osobistym i oszczędnościowym dziecko otrzyma dostęp do aplikacji dla dzieci PeoPay KIDS.

Dziecko, które ma pakiet PeoPay KIDS, może też bezpłatnie korzystać z własnej karty płatniczej (z jednym z 6 przygotowanych wizerunków). Zapłaci nią w sklepie czy w sklepiku szkolnym, a w razie konieczności wypłaci gotówkę w bankomacie – limit takich transakcji (od 20 do 50 zł dziennie) również ustala rodzic. Bank nie pobiera opłat za wydanie i obsługę karty. Dzięki udostępnieniu dzieciom płatności zbliżeniowych, Pekao wspiera bezpieczne zakupy bez dotykania gotówki.

Aplikacja PeoPay KIDS jest prosta w obsłudze. Szybko i bezproblemowo nauczy dziecko świadomego korzystania z pieniędzy. Na dziecko w aplikacji czeka brygada PeoPay KIDS – lis, żubr, złotówka. Są to wirtualni trenerzy, którzy wyjaśnią naszemu dziecku różne pojęcia z zakresu finansów, wytłumaczą jak skutecznie oszczędzać i gospodarować swoimi pieniędzmi. Animowane postacie w przystępny sposób wyjaśniają, na czym polega oszczędzanie, dlaczego nie warto wydać od razu całego kieszonkowego, jak zrobić przelew i jak używać karty płatniczej.

Wszystko to przekazane jest prostymi słowami i z dużą dozą humoru. Nauka oszczędzania to jeden z najważniejszych elementów przy wprowadzaniu dziecka w świat finansów. Możliwości jest dużo, ale świetny sposób na oszczędzanie to Skarbonka. W aplikacji dziecko może założyć wirtualne Skarbonki na wymarzone cele oszczędnościowe np. na rower, urodziny mamy lub taty, prezenty gwiazdkowe lub na bieżące wydatki (np. słodycze czy kino).

W aplikacji PeoPay KIDS dziecko może wysłać przelew z bezpłatnego Konta Przekorzystnego lub doładować swój telefon. Rodzice mają nad tymi wydatkami kontrolę. Prośba o autoryzację takiej transakcji jest zawsze wysyłana do akceptacji rodzica. Mama lub tata mogą w swojej aplikacji mobilnej PeoPay i bankowości internetowej Pekao24 w Panelu rodzica nie tylko dyskretnie nadzorować finanse dziecka, zasilać jego konto, a także w łatwy i szybki sposób ustawić kieszonkowe.

Na dobry początek bank przygotował dla dzieci dwie promocje: dziecko otrzymuje od Banku Pekao 50 zł kieszonkowego w prezencie, a na rachunku Mój Skarb dziecko zyska oprocentowanie 2 % w skali roku przez 92 dni od otwarcia do 3 000 zł.

 

Bardzo Was zachęcam, by przyjrzeć się tej opcji szczególnie, bo uważam, że to świetne uzupełnienie naszej domowej edukacji finansowej. A taka wiedza to wartość, jaką możesz dać dziecku na całe jego życie przecież.

Inna rzecz, na jaką szczególnie chcę zwrócić Waszą uwagę to Galeria Rabatów. Ja lubię przeróżne programy rabatowe i chętnie z nich korzystam, jeśli tylko się da. Posiadacze kart płatniczych Banku Pekao S.A. mogą regularnie korzystać z rabatów Partnerów, którzy cały czas regularnie dołączają do programu.

tanie konto osobiste

 

Podsumowując. Jeśli ktoś szuka konta, które jest praktycznie za darmo, bo spełnienie warunku 500 zł wpłaty i 1 płatności kartą, Apple Pay czy PeoPay nie stanowi raczej problemu przy regularnym korzystaniu to na pewno jest to interesująca opcja.

Dodatkowo ja wyróżniłaby trzy dodatkowe elementy, na które zwróciłam uwagę:

  1. Korzystne przewalutowania transakcji kartą, bez prowizji za przewalutowanie i darmowe płacenie za granicą. A jeśli jest na koncie waluta, w jakiej chcemy płacić czy wypłacać to używamy karty wielowalutowej Mastercard Debit FX i nie ma opłat za przewalutowanie. Wystarczy, że są pieniądze na rachunku przypisanym do karty i prowadzonym w danej walucie. Konto walutowe jest dla posiadaczy Konta Przekorzystnego darmowe.
  2. Aplikacja dla dzieci! Dla mnie to HIT, bo wiele już rozwiązań kont dla dzieci widziałam. To aplikacja ze świetną funkcją trenera osobistego w postaci awatara. Uczy dzieci, jak zarządzać finansami, jak ustalać sobie finansowe cele. Pokazuje oszczędzanie w formie skarbonek, a oszczędności są oprocentowane już od pierwszej złotówki. Śliczna, dedykowana karta dla dziecka PeoPay KIDS, którą rodzic stale ma na oku i którą może kontrolować w swoim panelu.
  3. Galeria Rabatów. Większość z nas lubi zniżki i jeśli można kupić coś taniej to chętnie tak robi. W tej opcji mamy wiele sklepów- Partnerów i jeśli płacimy za zakupy kartą do Konta Przekorzystnego to możemy z tych rabatów korzystać. Moim zdaniem to ciekawa opcja dla osób, które lubią oszczędzać i lubią szukać okazji, a zaoszczędzone nadwyżki możemy od razy odkładać na nasze własne cele.

Więcej na temat Konta Przekorzystnego znajdziesz TUTAJ.

 

Może znasz jakieś alternatywy dla tego konta? Ja bardzo chętnie testuję. I jeśli jest coś tańszego i ma jakieś dodatkowe walory istotne dla mnie to poleć proszę w komentarzu.