Kiedy zależy Ci na dobru dziecka, czyli o edukacji finansowej

Kiedy zależy Ci na dobru dziecka, czyli o edukacji finansowej dzieci…

Każda troskliwa mama chciałaby dla swojego dziecka, by żyło szczęśliwie, zdrowo i spełniało marzenia. My też. I skuteczne zarządzanie finansami w dorosłym życiu to jeden z ważnych elementów naszej dorosłości. Ale jak pokazać naszym dzieciom, jak zaprowadzić ład w finansach, jak nimi zarządzać? Jak nauczyć je, by wiedziały, jak odkładać, jak planować finanse, jak inwestować?

Wiesz, że 80% nas uważa, że edukacja finansowa dzieci jest ważna? A jedynie 1/3 z nas uczy dzieci o pieniądzach, tak świadomie 💁‍♀️

 

I chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ta edukacja jest przede wszystkim w naszych rękach, bo na szkołę nie możemy w tej kwestii liczyć..

🎯 Jest wiele różnych instytucji, które mogą nam pomóc w tej kwestii, ale uważam, że to my w domu robimy największą pracę w świecie finansów naszego dziecka – i tą dobrą, i tą złą…. I to my-rodzice odegramy chcąc czy nie chcąc rolę głównego przewodnika po finansowym świecie.
🎯 Chcę Ci powiedzieć więc, że edukacja finansowa Twojego dziecka zaczyna się od Ciebie i Twojej edukacji. Dzieci o pieniądzach najwięcej uczą się z naśladowania i obserwacji.
🎯 I jeśli Twoja finansowa świadomość i wiedza jest duża, rozmawiacie w domu o finansach, wiesz, jak proces zarządzania finansami wygląda i go realizujesz – dajesz swoim dzieciom ogromny dar na przyszłość!

 

Gorzej jest wtedy, kiedy swoim zachowaniem dajesz złe wzorce, np. kłócisz się z partnerem o pieniądze w obecności dziecka, ciągle jesteś zadłużona i nie możesz wyjść z tej spirali lub stale narzekasz na brak pieniędzy i że bogaci to złodzieje. I nic z tą sytuacją nie robisz…

 

Od czego więc zacząć naukę dzieci o pieniądzach❓Od siebie! 🔥

Nie ma lepszej drogi. Jeśli Ty będziesz skutecznie zarządzać swoimi pieniędzmi to Twoje dzieci prawdopodobnie też, albo i lepiej.

 

Postanowiłyśmy nagrać z Anią Witowską z Kobiecego Punktu Widzenia rozmowę, w której powiemy Ci, dlaczego edukacja finansowa jest ważna i opowiemy o naszych prywatnych doświadczeniach związanych z finansami i naszymi dziećmi. Zapraszam.

 

A tak w praktyce to finansowa nauka powinna być przyjemnością. Pieniądze nie są złe ani dobre. To środek to realizacji celów i po prostu trzeba wiedzieć, jak nim skutecznie zarządzać. To tyle.

Co możesz zrobić i jakie narzędzia wykorzystać w tym procesie?

👉 czytaj dostępne w Internecie artykuły, blogi lub portale, które poruszają tematykę finansów
👉 szukaj odpowiedniej literatury, wspierającej rodziców w edukacji finansowej
👉 bawcie się w zabawy z wykorzystaniem pieniędzy, np. w sklep, odwiedźcie bankomat itp.
👉 jeśli lubisz planszowe gry to zachęcam do gry np. w Monopoly Junior
👉 jeśli masz starsze dziecko to angażuj je w rozmowy o domowym budżecie . Planujcie razem zakupy, planujcie ile na co wydacie, jakie macie możliwości, róbcie razem przelewy za rachunki
👉 dawaj regularnie kieszonkowe. Bez tego dziecko nie nauczy się samodzielnie zarządzać swoimi pieniędzmi, nie pozna emocji, jakie mu towarzyszą przy wydawaniu i otrzymywaniu ich i nie nauczy się planowania wydatków
👉 konto w banku to konieczność u starszego dziecka. Pokaż mu, jak otworzyć konto, jakie ma opcje, jakie możliwości.

Najważniejsze jednak, żeby temat pieniędzy nie był tematem tabu w Twoim domu. Pokazuj dziecku ten świat, wpuszczając go do Twojego finansowego świata.

 

🔥 Pamiętaj, że to Ty jesteś głównym nauczycielem swojego dziecka! 🔥

I ciekawa jestem ogromnie, jakie Ty masz przemyślenia lub doświadczenia związane z nauką dzieci o pieniądzach? Napisz w komentarzu proszę.